Akıllı Gündem

Bakan Albayrak’tan Mobilya Sektöründe KDV İndirimi Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, ‘Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme’ toplantısında 6 başlıkta ÖTV ve KDV indirimine dahil açıklamalarda bulundu. Ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında gelen mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

Bakan Albayrak’tan Mobilya Sektöründe KDV İndirimi Müjdesi

‘Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme’ toplantısında 6 başlıkta ÖTV ve KDV indirimine dair açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında gelen mobilya sektöründe KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiği müjdesini verdi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, KDV düzenlemesi sayesinde mobilya sektörünün ciddi kazanımlar elde edeceğini söyledi. Yıl sonuna kadar devam edecek olan KDV indiriminin, üst üste gelen ham madde zamları karşısında zor günler yaşayan mobilya sektörüne adeta can suyu olacağını ifade eden Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın:”Sayın Bakanımızın açıkladığı KDV düzenlemesinin, mobilya sektörünün yıl sonu rakamlarını önemli ölçüde değiştireceğini düşünüyoruz. Sektörümüzün gelişimi için KDV oranının indirilmesini bekliyorduk. 2017 yılında uygulanan ve yaklaşık 8 ay süren KDV indirimi, mobilya sektöründe ticareti yüzde 40 oranında artırarak önemli bir büyüme sağlamıştı. Böylelikle 2017’de sektörün en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışılığın önüne geçilebildi. Yeniden gündeme alınan KDV indirimi ile birlikte yaklaşık yüzde 50’si kayıt dışı olan sektörümüzün kayıt içine kayacağını öngörüyoruz. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ve açıklanan KDV indiriminin etkisiyle 10 bin Liralık üründe yaklaşık olarak 2 bin TL indirim oldu. Yıl sonuna kadar sürecek olan KDV indiriminin, önümüzdeki yıllarda da devam etmesini temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Furniture İstanbul, KDV indiriminin de etkisiyle 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefliyor

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın

6 Kasım’da kapılarını açacak olan Furniture İstanbul fuarında KDV indiriminin de etkisiyle 1 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmayı hedeflediklerini belirten MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın; “Sektörümüz üst üste uygulanan ham madde zamları nedeniyle yılın ilk yarısında küçülme yaşadı. Sayın Bakanın açıkladığı KDV indirimi ve 6 – 11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Furniture İstanbul fuarı ile mobilya sektörü ciddi bir atılım gösterecektir. Türk mobilya sektörü olarak katma değeri yüksek, tasarım anlamında değer katan ürünler ortaya çıkarıyoruz. Bu nedenle ürünlerimiz yakın ve uzak coğrafyalardan yoğun ilgi görüyor. Döviz kurlarının artışıyla birlikte ürünlerimiz, yabancı alım heyetleri için daha cazip bir hale geldi. Dolayısıyla bu Furniture İstanbul fuarımızda çok daha yüksek sayıda alım heyeti ağırlamayı hedefliyoruz. 60 bin metrekare alanda, 90 bin yerli ve yabancı ziyaretçi hedefi ile gerçekleştireceğimiz fuarımızın 1 milyar dolarlık iş hacmi yaratmasını bekliyoruz. Mobilya sektörünün en büyük 250 firmasının yer alacağı Furniture İstanbul 2018’de, 2019 yılının mobilya trendlerini ilk kez kullanıcıların beğenisine sunacağız. Mobilya alıcılarının bu fuarı ziyaret etmeden kararlarını vermemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca Designers’ Lounge alanında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yerli ve yabancı tasarımcıları ve mobilya üreticilerini bir araya getireceğiz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ