Akıllı Gündem

Aylık kazançları 10 bin TL! Yüzde 70 kayıtdışı…

Aylık kazançları 10 bin TL! Yüzde 70 kayıtdışı…

Türkiye’de binlerce restoran, cafe gibi mekanların vale hizmeti için işletme izni almadığı ortaya çıktı. Bu mekanların müşteriden aldıkları paraların yasal olmadığını söyleyen Avukat Cevat Kazma, “Karayolları Trafik Kanunu’nun 79. Maddesine göre yetkili idare tarafından işletme izni olmayan gerçek ya da tüzel kişiler tarafından park ücreti alınamaz” dedi.

DENETİM YOK

Vale hizmeti verenlerin yüzde 70’inin kayıtdışı olduğuna dikkat çeken Cevat Kazma “Bu kişiler herhangi bir denetim ve eğitimden geçmiyorlar. Asla vergi ödemiyorlar. Kazançlar kayıtlı değil. İşletmeler ekstra maliyete girmemek için bu hizmeti kendi çalışanlarına ya da belirli kişilerle daha düşük ücretle anlaşarak yaptırabiliyor. Vatandaş ‘park yeri bulamam’ endişesiyle kim olduklarını bilmeden araçlarını direk valeye teslim ediyor” diye konuştu.

2 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Bu görevi yapabilmek için bir belge şartı bulunmadığına da vurgu yapan Avukat Cevat Kazma “Çalışan kişiler denetlenmediği için şikâyet konusu olabilecek olumsuzluklar yaşanabiliyor. Örneğin Geçtiğimiz günlerde Kadıköy’de vale ile müşteriler arasında yaşanan tartışmada iki müşteri hayatını kaybetmişti. Bu gibi durumların yaşanmaması için profesyonel hizmet gerek” açıklamasında bulundu.

3 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Bir valenin aylık kazancı mekana göre 3-10 bin TL arasında değişiyor. Alınan en düşük ücret 10 TL. Tabi 50-100 TL bahşiş bırakanları da hesaba katarsak elde edilen rantın cazibesini daha net görebiliriz. Olası kaza ve hırsızlıklarda mekanların sorumluluk almaması da işin bir başka boyutu. Zaman zaman ünlü isimlerin de valelerle başının derde girdiğini görüyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ