Akıllı Gündem

Ayaydın Grubu yerli bir markayı satın alabilir

Perakende sektöründe Ipekyol, Twist ve Machka markalarıyla yer alan Ayaydın Miroglio Grubu, dördüncü bir markayı gruba katmak için görüşmeler yürütüyor. Yönetim Kurulu Başkam Yalçın Ayaydın, büyüme potansiyeline inandıkları yerli bir marka ile masada olduklarım söylüyor.

Ayaydın Grubu yerli bir markayı satın alabilir

Italyan Miroglio’nun 2008 yılında or­tak olduğu Ayaydın Grubu, 2017 yılı­na büyük hedeflerle girdi. Büyüme stratejisini ihracat odaklı kuran şirket, yurtdışında 20 yeni mağaza açmayı planlıyor. Bu arada yurt içinde ise yaz­lık lokasyonlarda büyümeyi hedefli­yor. 395 milyon TL cirolu grubun bünyesinde halen İpekyol, Twist ve Machka markaları yer alıyor. Bu yıl bunların yanına yeni bir marka daha eklenmesi planlanıyor. Bunun için yerli bir marka ile masada olan grup, bu yıl satın almayı tamamlamayı hedefliyor. Ayaydın Miroglio Grubu Yö­netim Kurulu Başkanı Yalçın Ayay­dın, bu dönemin satın alma için uy­gun bir zaman olduğunu ve ortakla­rının da Türkiye’ye inandıkları için böyle bir satın almayı çok istedikleri­ni belirtiyor. Ayaydın, bu satın alma­nın detaylarını ve büyüme hedefleri­ni Ekonomist’ten Sibel Atik’e anlattı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum nedeniyle İtalyan ortağınızın çıkma niyeti oldu mu?

Sektörde ilk yabancı ortak alan şirketiz. Miroglio Grubu ile 2008 yı­lında yüzde 50-50 ortak olduk. Üreti­ciyken, bu ortaklıkla perakendeciliği öğrendik. Ortağımız Türkiye’ye ve markaya inanıyor. Hatta bizim yeni bir pozisyon yaratmamız için baskı yapıyorlar. Bir dördüncü markayı bünyemize katmamızı istiyorlar. “Ye­ni bir marka bulun ve ortak olalım” diyorlar. Dolayısıyla yatırım için çok hevesliler. Biz de şu an dördüncü markayı bünyemize katmak için ara­yıştayız.

Bu nasıl olacak? Satın alma mı planlıyorsunuz?

Tabii satın alma ile olacak. Bu dö­nem satın alma için ciddi bir fırsat za­manı. Bu noktada görüştüğümüz bir marka var. Şu an büyüme potansiye­li gördüğümüz bir yerli markayla ilgi­leniyoruz. Anlaşabilirsek bu yıl olabi­lir. Şu an isim veremem ama görüş­memiz sürüyor.

Sibel Atik’in yazısını Ekonomist dergisinin bu haftaki sayısında okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ