Akıllı Gündem

Ayağınıza kadar gelen robotik buzdolabı

Panasonic, IFA 2017 fuarında robotik buzdolabı Panasonic Movable Fridge’i görücüye çıkardı. Panasonic Movable Fridge ses komutlarıyla kontrol edilebilirken, evde istenilen yere sensörleri sayesinde sorunsuzca çarpmadan gelebiliyor.

Ayağınıza kadar gelen robotik buzdolabı

Bir futbol maçı veya çok heyecanlı bir film izlediğimizde hepimiz mutfağa gidip yiyecek ve içecek bir şeyler almaya üşeniriz. İnsanların bazı zamanlarda tembel olma isteğini gören elektronik devi Panasonic firması, yürüyen ve ses komutuyla çalışan Panasonic Movable Fridge isimli robotik bir buzdolabı geliştirdi.

Geliştirdiği prototipi geçtiğimiz günlerde Berlin’de tanıtan Panasonic, kendi kendine yönünü bulan yürüyen buzdolabının birinin kendisine ‘Salona gel’ veya ‘Mutfak masasına git’ gibi sesli komutlarını alması halinde, bu görevleri yerine getirdiğini bildirdi. Buzdolabının mutfağın şeklini ve bulunduğu ortamı ‘öğrenebildiği’ belirtilirken, buzdolabı sadece yiyecek ve içecek getirmekle kalmıyor. Buzdolabının donanımındaki ‘bilgi bankası’, içinde kaç şişe içecek veya ne kadar yiyecek olduğunu ev sahibine listeleyebildiği gibi, hangi içecekle hangi yiyeceğin tüketilebileceği gibi mönü önerilerinde de bulunuyor. Panasonic’in Berlin’deki yetkilileri bu robotik buzdolabının 15 santimetre ötesini görebildiğini, bu nedenle önüne çıkan çocukları veya evcil hayvanları ezmesi gibi bir olasılığın bulunmadığını belirtiyor. Panasonic bu cihazı ‘buzdolabı’ olarak piyasaya sürecek olsa da, başka özellikleri de var. Diyelim ki futbol maçı sırasında sehpanın üzerindeki kirlileri mutfağa götürmeye üşeniyorsunuz. Kirli tabak ve bardakları da bu cihaza yükleyerek bulaşık makinesinin yanına götürmesini isteyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ