Akıllı Gündem

Ay tutulması saat kaçta başlayacak? Türkiye’de nerelerden izlenecek?

Ay tutulması ne zaman? Kısmi Ay tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi? Ağustos ayında bir dizi gök olayı izleyeceğiz. Bunlardan ilki parçalı ay tutulması bu akşam gerçekleşecek. Parçalı ay tutulması, diğer adıyla kısmi ay tutulması Türkiye’den de izlenebilecek. Bu gece gerçekleşecek kısmi ay tutulmasının ardından 21 Ağustos’ta da güneş tutulması gerçekleşecek. 

Ay tutulması saat kaçta başlayacak? Türkiye’de nerelerden izlenecek?

Ağustos ayı kozmik olaylar bakımında hayli hareketli geçecek. İlk yaşanacak gök olayı kısmi ay tutulması olacak. Tutulma genel olarak Asya, Avrupa, Afrika ve Avustralya’nın birçok bölgesinden izlenebilecek. En net olarak ise Rusya’dan izlenebilecek. Amerika ise kısmi ay tutulmasını göremeyecek. Türkiye’den ve İstanbul’dan da görülebilecek ay tutulmasının yarı gölgeli hali 18:50’de başlayacak. Ancak bu anlar ufuk çizgisinin altında kalacağından görülemeyecek. Saatler 20:22’yi gösterdiğinde kısmi ay tutulması başlayacak. O anlarda İstanbul’dan görülebilir olacak ve tutulma 22:18’de sona erecek. 21:20’de ise tam tutulma yaşanacak.

Ay tutulmasının, güneş tutulmasına kıyasla çıplak gözle izlenmesinin bir tehlikesi yok. Ay tutulmasını fotoğraflamak isteyenler ise şehir ışıklarından uzak bölgelerde bu gök olayını fotoğraflamalarında fayda var.

 

BU AY YAŞANACAK DİĞER GÖK OLAYLARI

Ay tutulmasının ardından ağustos ayının içinde başka gök olayları da yaşanacak. 12-13 Ağustos’ta Dünya, Sweet Datel kuyruklu yıldızının arkasında bıraktığı buluta girecek. Dolayısıyla bu da gökyüzünde meteor yağmuru olarak görülecek.

Ve 21 Ağustos. Dünya bu tarihte tam güneş tutulmasını yaşayacak. Tutulma ilk olarak Amerika’nın Oregon eyaletinden başlayacak. Bir uçtan bir uca Amerika’nın neredeyse tüm eyaletlerinden görülebilecek. Bilim insanları heyecanlı. 99 yıldır ilk kez Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna tam Güneş tutulması gerçekleşecek. Alaca karanlık olacak ve sıcaklık 10-15 derece birden düşecek. Tutulma 90 dakika kadar sürecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ