Akıllı Gündem

Avrasya Tüneli geçişine yapılan zamdaki KDV oranı %8’e düşürüldü

Avrasya Tüneli geçişine yapılan zamdaki KDV oranı %8’e düşürüldü

Investing.com – Avrasya Tüneli’ne dün yapılan zamma bugün KDV indimi geldi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli’ne yapılan zam için döviz kurlarındaki artışı göstermiş ve ‘Yap işlet devret projelerinde, Avrasya Tüneli dahil olmak üzere projelerimiz şartnamenin hazırlandığı döneminde uluslararası ihaleler olması nedeniyle dövize endeksli fiyatlar belirlendi. Ve sözleşmemizde böyle. 2 Ocak tarihindeki döviz kuru esas alınarak Türk lirasına çevrilerek uygulama yapılıyor. 2017 yılı 2 Ocak tarihi itibariyle döviz kuru esas alınıyor. Sonra 2018 yılı esas alınıyor, aradaki artış oranında fiyatlar artırılıyor. Nitekim Avrasya Tüneli’nde de böyleydi. 16,60 olan ücretlerimiz, 21 lira olarak ön görüldü. Minibüslerin de artışı var, o da 31,50 kuruşa yükselmiş oldu’ açıklamasında bulunmuştu.

Dün yapılan zam ile beraber tek yön geçiş ücreti otomobiller için %26,5 oranında artarak 16,60 TL’den 21 TL’ye çıktı. Zam oranı minibüsler için de aynı şekilde gerçekleşti, 24,90 TL olan minibüs geçiş ücreti 31,50 TL’ye yükseltildi.

Dün yapılan zammın ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bugün ‘Elbette hiç zam yapmayalım isteriz. Ancak döviz kurundaki artışa bağlı olarak bir yıl sonra fiyatları artırdığımızda ve Avrasya Tüneli’nde diğerlerinden farklı olarak, diğerlerinde döviz kuru farkı hesaplanıyor ve yansıtılıyor nitekim yılbaşında yansıttık. Avrasya’da farklı olan 2 Ocak’tan 2 Ocak’a artışı hesaplıyoruz ama 1 Şubat’ta uyguluyoruz. Geçen yıl döviz kurundaki fazla oynamadan kaynaklı olarak rakam biraz yüksek çıktı.

Dün akşam hesabını yaptık. Bugün bir Bakanlar Kurulu kararı çıkarılması yönünden çalışma başlattık. Biz yarın gece itibari ile Avrasya Tüneli geçişlerindeki %18 KDV’yi %8’e düşürmüş olacağız. KDV kısmı zaten devlete gidiyor. Böylece 21 lira ücret 19 lira 20 kuruşa inmiş olacak. Minibüsler için ise 31,50 olan ücret 28,80 kuruş olarak uygulanacak.’ açıklamasında bulunarak KDV’de indirime gidileceğini ifade etti.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ