Akıllı Gündem

Atatürk Havalimanı’ndan tüm taksiler yolcu alabilecek mi

Anadolu Ajansı’nın Atatürk Havalimanı için geçtiği “Tüm taksiler yolcu alabilecek” haberi büyük tartışma yarattı. İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, bu haber hakkında açıklama yaptı.

Atatürk Havalimanı’ndan tüm taksiler yolcu alabilecek mi

İstanbul’da taksicilerin kafasını karıştıran haber için açıklama.Anadolu Ajansı’nın Atatürk Havalimanı için paylaştığı haber, taksiciler arasında tartışma yarattı ve gündeme bomba gibi düştü. Habere göre İstanbul’da çalışan tüm taksiler, Atatürk Havalimanı’ndan yolcu alabilecekti. Haberde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME, 25 Mayıs’ta şehirdeki tüm taksicilerin havalimanlarından müşteri alabilmesi kararı aldığı belirtildi. Ancak haberin duyulmasının hemen ardından yetkili kurumlar bir biri ardına açıklamalar yaptı.

CAN: ALINMIŞ BİR KARAR YOK

İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, böyle bir kararın alınmadığını ve bu teklifin reddedildiğini söyledi. Kooperatif Başkanı Fahrettin Can şöyle konuştu:

“25 Mayıs’ta yapılan toplantıda biz de oradaydık. Ancak böyle bir karar verilmedi. Havalimanlarının özel güvenlik bölgeleri olması nedeniyle bu teklif reddedildi.

Bizim Atatürk Havalimanı’nda 700 aracımız ve 2 bin çalışanımız var. Taksicilerimizin her ay düzenli GBT’sini alıyoruz, kan gruplarına kadar elimizde tutuyoruz.

İstanbul’da oda seçimleri olduğu için bir takım çevreler birilerine şirin gözükmek için böyle haberler yayıyor. ‘Birileri oraya çökmüş’ diyen İstanbul Taksi Durakları Derneği Başkan Yardımcısı Orhan Demirci, bir defa taksici değil. Kavga her yerde oluyor, böyle bir anlayış çok yanlış.

UKOME toplantısında bir oda başkanının bu teklifi yaptığı doğru, ancak karar reddedildi.”

 

İBB YALANLADI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de bir açıklama yaparak böyle bir karar olmadığını duyurdu. İBB açıklamasında, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı karar ile, kentteki tüm taksilere havalimanlarından müşteri alabilme imkanı getirildiği, UKOME Toplantısında şehirdeki tüm taksicilerin havalimanlarından müşteri alabilmesinin karara bağlandığı ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki:

Söz konusu 25.05.2017 tarih ve 2017/4-5 sayılı UKOME kararı ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havaalanlarına dışarıdan yolcu getiren taksilerin, dönüş istikametinde yolcu alabilmeleri hususu görüşülmüş ve konunun tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilecek bir Alt Komisyon toplantısı ile değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Haberde geçen ifade de olduğu gibi havaalanları içerisindeki taksi duraklarının umuma açık taksi durağı olarak değerlendirilmesini gerektiren herhangi bir karar alınmamıştır.

Karar konusu Alt Komisyon toplantısı en kısa sürede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde düzenlenerek ilgililerine ve kamuoyuna konu hakkında bilgi verilecektir.”

 

YANLIŞ YÖNLENDİRMELER YAPILIYOR

Sabiha Gökçen Havalimanı Taşıma Kooperatifi Başkanı Ahmet Çavuş ise yaptığı açıklamada “Oda Başkanı seçimlerde kooperatiflerden destek göremeyince bu yola başvurmuştur” dedi.

Ahmet Çavuş konu ile ilglii yaptığı açıklamada şunmarı söyledi: “Daha önce de korsan taşımacılık yapan firmalarla mücadelemiz oldu. Taksiciler Odası tarafından, yapılan bazı açıklamalarla yanlış yönlendirmeler yapılmaktadır. Her yıl milyonlarca liralık ödeme karşılığında yaptığımız taşımacılık faaliyetlerimiz durdurulmak istenmektedir.”

GÜVENLİK ZAAFİYETİ YAŞANIR

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda SAWKOOP bünyesinde faaliyet gösteren taksilerin normal taksilerden çok farklı olduğunu belirten SAWKOOP Başkanı Çavuş, Bizim taksilerimizi kullanan şoförlerin hepsi GBT’sine kadar her şeyi sorgulanarak, teminat altına alınarak işe alınıyor. Ayrıca taksilerimiz 24 saat merkezimizden izleniyor. Hem sesli, hem kameralarla içini anlık görebiliyoruz. Uluslararası yolculara tam donanımlı, güvenlikli bir yolculuk sunuyoruz. Taksilerimizin dünyada bile örnekleri çok az. Böyle bir durumda böyle stratejik bir bölgede herhangi bir taksinin yolcu taşıması oldukça riskli olacaktır” diye konuştu.‘

ODA BAŞKANI SEÇİMLERE HAZIRLANIYOR
Taksiciler Odası’nın İstanbul’daki havalimanlarında yolcu mağduriyeti yaşandığına ilişkin yaptığı açıklamaların doğru olmadığını belirten SAWKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çavuş, şöyle devam etti: “Bu kadar çeşitli taşımacılık yapılan bir yerde yolcu mağduriyetinden bahsetmek söz konusu dahi olamaz. Oda’nın yapmış olduğu teklifin araştırılmadan yapıldığı ve art niyetli olarak gündeme getirildiği aşikârdır. Taksiciler Odası Başkanı seçimlerde kendini seçtirebilmek için havalimanı kooperatiflerinden destek istedi. Destek verilmeyince bu yola başvurdu. Bu uygulama havalimanlarında güvenliği artırmaz, kaos yaratır”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ