Akıllı Gündem

Astra Group sağlık sektörüne adım attı

Astra Group sağlık sektörüne adım attı

İnşaat, enerji, güvenlik gibi alanlarda faaliyet gösteren Astra Group, sağlık sektörüne de adım attı. Grup, üç yılda 150 milyon dolar yatırımla 15 estetik hastanesi açmayı hedefliyor.

Özel sağlık sektörüne yeni bir grup daha katıldı. İnşaat, enerji, güvenlik, turizm, bilişim gibi alanlarda faaliyet gösteren ve Fenerbahçe Futbol Takımı’na sponsorluğuyla gündeme gelen Astra Group, sağlık sektörüne adım attı. Medikal estetik ve plastik cerrahi alanında ‘Esteticium’ markasıyla zin­cir haline gelmeyi hedefleyen grup, ilk hastanesini geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir’de açtı. İkinci hastanenin haziran ayında Etiler’de, üçüncü has­tanenin ise 2018 yılında Alaşehir’de açılması planlanıyor.

HEDEF 15 HASTANE

Astra Sağlık Grubu Genel Müdürü Ömer Özgür Atay, gelecek yıl Ataşehir’de Avrupa’nın en büyük estetik hastanesini devreye almayı hedefle­diklerini söylüyor. Atay, “İstanbul dı­şında Ankara, Antalya, İzmir ve Bur­sa’da da şubeler açacağız, önümüz­deki üç yılda 15 hastane açmayı ve 150 milyon dolarlık sağlık yatırımı yapmayı planlıyoruz” diyor.

Ömer Özgür Atay, Türkiye’de me­dikal estetik ve plastik cerrahi alanın­da büyük bir potansiyel olduğu için yatırıma soyunduklarını ifade ediyor. Atay, sağlık sektörünün bu alanının aynı zamanda daha kârlı olmasının da yatırım kararlarında etkili olduğunu dile getiriyor. İstanbul’da Bahçeşehir ve Etiler lokasyonlannın bu alandaki yatırımlar için en uygun bölgeler olduğunu da belirten Atay şunları anla­tıyor: “İki semt de gelir seviyesi açı­sından bu tür yatırımlara uygun. Bah­çeşehir hastanemiz için 10 milyon do­larlık yatırım yaptık. Etiler’de ise İstek Vakfı’nın bir yeri vardı, orayı aldık ve inşaatına başladık. Etiler daha büyük ve yatırım tutarı da biraz daha fazla olacak. Etiler hastanemiz ile birlikte şu anda 100 olan çalışan sayımız 250’ye çıkacak. 2018’de ise Anadolu Yakası’na geçmeyi ve Alaşehir’de 15 bin metrekarelik büyük bir hastane açmayı planlıyoruz. Hastalarımızın yüzde 50’sinin yabancı olacağını tahmin ediyoruz.’’

YURTDIŞINA DA AÇILACAK

Grubun sağlık yatınmlannı yurtdışına taşıma planları da var. Yurtdışında 22 ülkede ofisleri bulunan Astra Sağlık’ın yatırım yapmayı hedeflediği ilk ülke ise İtalya. Yakında Roma’da bir klinik açacaklarını ifade eden Ömer özgür Atay. “Bu merkezde es­tetik operasşon yapılmayacak. Dolgu, botox, cilt bakımı, bölgesel zayıflama gibi işlemler yapılacak. İlerleyen gün­lerde Bakü ve Dubai’de de benzer ya­tırımlar yapmayı planlıyoruz” diyor.

Grubun Academic Hospital ile bir işbirliği de söz konusu. Astra Sağlık, yedi aydır Academic Hospital’ın medical estetik ve plastik cerrahi bilimi­nin işletmesini yürütüyor. Ömer Öz­gür Atay, buradaki pilot uygulamanın başarılı ilerlediğini belirtiyor.

Üç alana yoğunlaştı. Birçok farklı alanda yatırımı bulunan Astra Group’un yatırımlarında sağlık, enerji ve inşaatın ağırlığı var. Ömer Özgür Atay, bu konuda şunları anlatıyor: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini savunuyoruz. Güneş enerjisi ve jeotermal enerji alanlarına yoğunlaştık. Bu yıl 10 gigavatsaat enerji üreterek. Çorum’un en büyük GES santrali olduğumuz gibi Türkiye’nin en büyük 20 güneş enerjisi santrali arasında da yerimizi aldık. İstanbul merkezli, Kıbrıs ve Ankara ağırlıklı olmak üzere konut, işyeri, rezidans, AVM ve otel işlerimizle inşaatta da büyük projelerimiz mevcut. Bu yıl 425 bin metrekarelik toplu konut projemize odaklandık”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ