Akıllı Gündem

Asena Atalay rekor nafaka için vergi ödeyecek mi

Asena Atalay, eski eşi Caner Erkin’den talep ettiği nafakayı alırsa vergi ödeyecek mi? Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Kocabıyık, köşesinde bu soruyu cevapladı.

Asena Atalay‘ın eski eşi Caner Erkin’den talep ettiği nafaka, dün magazin basınında şok etkisi yaratmıştı. Asena’nın 12 maddelik nafaka listesi birçok kişi tarafından aşırı yüksek bulunmuştu. Asena Atalay’ın istediği nafaka şaşkınlık yaratırken, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık, olaya farklı bir pencereden baktı. Karabıyık, Asena Atalay örneğiyle nafaka için vergi ödenir mi sorusuna yanıt verdi. İşte Karabıyık’ın o yazısı:

Üç büyük kulübün üçünde de oynama şansı yakalayan ender futbolculardan Caner. Başarılı milli futbolcu, saha içindeki oyunuyla hep kendinden bahsettirirken saha dışından haberleriyle de gündemde yer alıyor.

Caner Erkin, yeni yıla da düğün yaparak girmişti. Düğünün üzerinden ay geçmeden bu kez eski eşi Asena Atalay’ın kendisine icra gönderdiği haberi duyuldu. İcra yoluyla talep edilen paranın ‘nafaka’ olduğu anlaşıldı. Aylık 10 bin liradan bir yıllık nafaka talep ediliyordu: Toplamda 120 bin lira.
Biliyorsunuz hemen hemen tüm elde edilen gelirler veya bağışlar vergiye tabi. Peki; bu nafaka ödemesi de vergiye tabi mi? Yani Asena Hanım’ın kendisine ödenen 120 bin lira için bir vergi ödemesi gerekiyor mu?

Gelir Vergisi Kanunu’na (GVK) göre nafakalar vergiden istisna. (GVK Md. 25/8) Nafakanın tutarı 120 bin lira değil, daha yüksek bir tutarda olması da sonucu değiştirmiyor, yine vergiye tabi değil.

Veraset İntikal Vergisi (VİV) açısından bakarsak: VİV Yasası’na; hediye-bağış eşten de alınmış olsa değerinin, istisnayı (2017 için 4.068 lira) aşan kısmı için vergi hesaplanıyor. (VİV Md. 4/d) Vergi oranları yüzde 5’den başlayıp yüzde 15’e kadar yükseliyor. (VİV Md. 16) (Anne, baba, eş ve çocuklar dışındaki kimselerden alınan bağış-hediye için tarife yüzde 10’dan başlayıp yüzde 30’a kadar yükseliyor.)

Bağışı-hediyeyi alan için beyanname verme süresi bir ay. (VİV Md. 9/2) Sonrasında ödeme, üç yılda ve altı taksitte (Mayıs ve kasım aylarında) yapılabiliyor. (VİV Md. 19)

Ancak Asena Hanım’ın aldığı nafakanın boşanma karşılığı tazminat olarak alınan ‘ivazlı bir intikal’ olduğu düşünüldüğünde vergi de (VİV) ödenmeyecektir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Caner Erkin oğlunun velayetini Asena’dan almak için harekete geçiyor

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ