Akıllı Gündem

Arçelik’te hedef fiyat düşürüldü

Tacirler Yatırım Arçelik hisselerinde hedef fiyatı aşağı yönlü revize etti. Kurum  Arçelik hedef fiyatını 24,00 TL’den 21,50 TL’ye indirdi.

Arçelik’te hedef fiyat düşürüldü

Tacirler Yatırım Arçelik hisselerinde hedef fiyatı aşağı yönlü revize etti. Kurum  Arçelik hedef fiyatını 24,00 TL’den 21,50 TL’ye indirdi.

Tacirler Yatırım Arçelik hisselerinde hedef fiyatı aşağı yönlü revize etti. Kurum  Arçelik hedef fiyatını 24,00 TL’den 21,50 TL’ye indirdi.

Tacirler Yatırım  konu ile ilgili raporunda, Arçelik için ‘TUT’ tavsiyesini koruduklarını belirtti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

“TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz
Arçelik 2017’de yönetimin tahmini ve piyasa beklentilerinin altındasonuçlar açıkladı. Maliyetlerdeki yükselişten kaynaklanan baskı, sınırlı fiyatartışları ve ciro dağılımındaki değişim marj daralmasına neden oldu.2018’de TL’nin değer kaybı ihracat gelirlerinin katkısıyla ciro büyümesinidestekleyecek olsa da, Arçelik’in FAVÖK marjının şirketin beklentisi olan %10’un altında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. 2018 ve 2019 için beklentileri aşağı revize ederken, risksiz getiri oranını 50 baz puan artırıyoruz. Böylelikle hedef fiyatı 21,5 TL’ye revize ediyoruz. Son 12 ayda Arçelik hissesinde görülen endeksin altında performans ve yabancı benzerlere göre iskontolu işlem görmesi (2018T 7,6x FD/FAVÖK ve 12,4 F/K) nedeniyle TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Çift haneli ciro büyümesi kur etkisinden kaynaklanacak – Arçelik’in 2018’de 17% ciro büyümesi gerçekleştimesini (yönetimin tahmini ortalama %20 büyüme) bekliyoruz. TL’deki değer kaybı, güneydoğu Asya bölgesindeki hacim artışından kaynaklanan büyüme ve fiyat artışları ciro büyümesini destekleyecek. Türkiye beyaz eşya satışlarında 2017’de gerçekleşen %14 büyümenin ardından 2018’de %4 daralma öngörüyoruz. Şirketin beklentisi yatay pazar performansıdır. Yurtdışı hacimlerdeki %3 büyüme tahminimiz, %2 Avrupa hacim büyümesi ve %1 diğerbölgelerin hacim büyümesinden kaynaklanacak.

Düşük baz etkisi nedeniyle 2018’de marj iyileşmesi bekliyoruz – Arçelik’in FAVÖK marjı 4Ç17 ve 2017’de 130 ve 100 baz puan yıllık daraldı ve %7,5 ve 9,2% seviyelerinde gerçekleşti. Hammadde maliyetlerindeki artış ve Türkiye’deki sınırlı fiyat artışları marjda baskıya neden oldu.

1Ç18’de mevsimsellik etkisiyle marj iyileşmesi öngörüyoruz. Ancak yıllık bazda, özellikle 1Y18’de görülecek beyaz eşya satışlarındaki daralma ve TL’nin dolara karşı değer kaybı nedeniyle marj iyileşmesinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Bilindiği üzere Aralık ayında şirket yurtiçi beyaz eşya fiyatlarına %5 zam yaptı ve yüksek sezon öncesi fiyat artışını tekrar değerlendirebilir. Yurtdışında ise fiyat artışlarının daha düşük seviyelerde gerçekleşeceğini düşünüyor ancak avronun dolara karşı güçlü seyrinin maliyet baskısını bir miktar azaltabileceğini düşünüyoruz. Sonuç olarak 2018’de FAVÖK marjında %9,6 seviyesine doğru 40 baz puan iyileşme bekliyoruz. Şirketin beklentisi %10 FAVÖK marjıdır.

İşletme sermayesinde iyileşme sinyalleri görülüyor

Arçelik, Ekim’de ÖTV teşvikinin sona ermesi sonrası alacak ve envanter gün sayısını azaltmayı başardı. Böylelikle işletme sermayesi/satış rasyosu 4Ç17’de çeyreksel bazda 370 baz puan azalışla %32,3’e geriledi. Şirket yurtiçindeki nakit akışını piyasa koşullarına göre 2018’de azaltmaya devam etmeyi düşünüyor. 2019 sonuna kadar işletme sermayesi/satış rasyosunda 170 baz puan iyileşme öngörüyoruz.”

 

Bu içerik borsatek.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ