DOLAR
32,2177
EURO
34,8248
ALTIN
2.415,49
BIST
10.792,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
SON DAKİKA
23:24 Başkan Tugay Basifed’in Network Buluşması’na Katıldı “Yolunuza Yoldaş Olmaya Hazırız”
22:38 Peryön, Çalışma Hayatında Kadın Ve Anne Olmayı Konuştu
22:24 Ubys’de Yeni Dönem: “Entegrasyon Değil Bütünleşme”
22:24 Horasan Belediye Başkanı Hayrettin Özdemir, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu
19:37 Uluslararası Obstetrik Fistülü Bitirme Günü
18:25 Başkan Ertaş, Yağmurla Mücadelede Sahada
18:22 Düzce’de Dolu Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiledi
18:14 Sıfır Atık Projesi İle Geri Dönüşümde Öncü Adımlar
18:14 Çiğli Belediyesi’nden Kaçak Barınak Ve İskeleye Sıfır Taviz
18:13 Kutuplara Bilim Üssü! İklim Değişikliğinin Başladığı Yerdeyiz
18:13 Başkan Kınay’dan Atatürk Gençlik Merkezine Ziyaret: Bölgenin En Büyük Spor Tesisi Olacak
18:13 Papa Francis’in Gelecek Yıl Birinci İznik Konsili’nin Yıldönümü Dolayısıyla İznik’i Ziyareti Planlama Çalışmalarının İlk Ziyareti İznik Belediyesi’nde Gerçekleşti
18:11 Başkan Yardımcısı Baytekin Okul Kermesine Katıldı
18:11 Öğrenciler Kemer Belediyesi Kültür Evi’ni Gezdi
18:10 Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Akbük Mahallesi’nde İncelemelerde Bulundu
18:09 Havelsan Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
18:09 Üretici Cansu Biçer; “Herkes Toprağına Sahip Çıkmalı”
18:08 Bien’in “En İyileri” St. Petersburg’ta Buluştu
18:08 “Hamide Doğangün’den Dünya Şampiyonası’nda 3 Bronz Madalya”
18:06 Başkan Büyükgöz Otogar Esnafıyla Buluştu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Araştırma: Zihin Sağlığı Endişesi, Kanser Endişesinin Önüne Geçti 

İSTANBUL, (DHA) – İnsanların sağlık gündeminde önemsediği başlıkları ele almak ve sağlığa dair endişelerini anlamak üzere ilki bu yıl paylaşılan ‘Herkes için Sağlık 2023 Tüketici İç Görüleri’ başlıklı çalışmanın sonuçları açıklandı. Çalışmada, zihin …

Araştırma: Zihin Sağlığı Endişesi, Kanser Endişesinin Önüne Geçti 
29.01.2024 12:14
A+
A-

İSTANBUL, (DHA) – İnsanların sağlık gündeminde önemsediği başlıkları ele almak ve sağlığa dair endişelerini anlamak üzere ilki bu yıl paylaşılan ‘Herkes için Sağlık 2023 Tüketici İç Görüleri’ başlıklı çalışmanın sonuçları açıklandı. Çalışmada, zihin sağlığı endişesinin dünyada yüzde 44 ile kanser endişesinin önüne geçtiği açıklandı. 

Bayer Türkiye, tüketici sağlığı alanında sahip olduğu güncel bilgi ve iç görüleri tüm sektörlerle paylaştı. ‘Herkes için Sağlık’ çalışmasının amacını aktaran Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Tuna Demiralp, sağlığın bugün sadece tıbbi tartışmaların değil günlük yaşamın da ana odaklarından biri olduğunu, önümüzdeki dönemde de etkisini artıracağını, bu nedenle markalar dünyası için de insanların sağlık gündemini anlamanın ve beklentilere yanıt vermenin her geçen gün daha da önem kazandığını söyledi. 

TÜRKİYE’DE KANSER ENDİŞESİ İLK SIRADA YER ALDI 

Araştırmada yöneltilen ‘Ülkenizde en sık karşılaşılan sağlık sorunu nedir?’ sorusuna dünyanın farklı yerlerinden katılımcıların verdiği yanıtlarda zihin sağlığı yüzde 44 ile ilk sırada, kanser yüzde 40 ile ikinci sırada, stres yüzde 30 ile üçüncü sırada ve obezite ise yüzde 25 ile son sırada yer alıyor. Zihin sağlığı ve stres problemleri 2023’te özellikle Covid 19’un da gerilemesi ile daha çok ön plana çıkan konular arasında oldu. Türkiye’de ise sıralamada farklılaşma söz konusu. Kanser ilk sırada yer alıyor. 2. sırayı ise ‘stres’ alıyor. 

FİNANSAL KAYGI ÖNE ÇIKIYOR 

Verilerde ‘stres’ zihin sağlığından bağımsız ayrı bir başlık olarak ele alınırken başlıkların birleştirilerek değerlendirilmesi halinde rakamların çok daha yükseldiği göze çarpıyor. Zihin sağlığı ve stresi listede üst sıralara taşıyan en dikkat çekici başlık ise ‘Ekonomiye ilişkin gelişmeler.’ Finansal gelişmeler hem dünyada hem Türkiye’de kaygı yaratan faktörlerin başında geliyor. Artan hayat pahalılığı, alım gücü ve enflasyon odaklı endişelerin dünyanın farklı yerlerinde insanlarda benzer kaygılara sebebiyet verdiği görülüyor.  

YALNIZ ZAMAN GEÇİRME İHTİYACI ARTTI 

Ipsos’un farklı ülkelerde yaptığı araştırmalar kapsamında zihin sağlığının sağlık endişeleri listesinde ilk sıraya yükselmesine neden olan diğer başlıklar şu şekilde sıralandı: 

“Hayatın kontrolünü kaybetme duygusu ile ilişkilendirilen; hayatın hızındaki artış, belirsizliğin bir norm haline gelişi, hep meşgul hissetme ve kendi hayatına yetişmeye çalışma hali ve hayatın dümeninde olunmadığı düşüncesinin de önemli tetikleyiciler arasında olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle de basit bir hayat arayışı ve yalnız zaman geçirme ihtiyacının arttığı gözlemleniyor. 

Teknolojinin vazgeçilmezliğini düşünenlerin oranının çok yüksek olduğu kaydedilirken bununla birlikte bu alandaki mahremiyet kaybının kaçınılmaz olduğu da işaret ediliyor. Araştırmada yer alan her 3 kişiden biri sosyal medyanın zihin sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor ve bu oranın Z jenerasyonunda daha da yüksek olduğunu vurguluyor. 

Kariyer ya da iş kaynaklı tetikleyicilerde ise; performans kaygıları, pandemi ile işe yaklaşımdaki değişimler, farklı kuşakların birbiriyle uyumlanması, rekabet, iş devamlılığına ilişkin endişeler ve işin geleceğine dair belirsizliklerin öne çıktığı aktarılıyor. Yapay zekâ (AI) alanında yaşanan gelişmeler de bu konuda yeni bir baskı olarak değerlendirilirken, bu noktada bireylerin yüzde 57’sinin yapay zekânın iş yapma şeklinde değişikliklere yol açacağını belirttiği, yüzde 36’sının ise 5 yıl içinde işinin elinden alınacağını düşündüğü ifade ediliyor. 

Son olarak iklim değişikliği ve çevresel değişimler başlıkları ise, bu konulara yönelik ne yapılması gerektiğine dair bilim dünyasının dahi kesin bir fikir birliği sağlayamaması sebebi ile eko-anksiyeteye dönüşen başlıklarla ilişkilendiriliyor.” 

DEMİRALP: SAĞLIK, TIBBİ BİR TERİMDEN ÇOK ÖTE BİR ANLAM İFADE EDİYOR 

Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Tuna Demiralp, çalışmaya ilişkin değerlendirmesinin devamında, “Bireysel ve toplumsal gündemlerimizin merkezine yerleşen “sağlık”, artık tıbbi bir terimden çok öte bir anlam ifade ediyor. Bir yaşam bilimleri şirketi olarak biz de önemle bu konunun üzerinde duruyoruz. İnsanların sağlık gündeminde öne çıkan başlıkları gözlemlemek, sağlığa dair endişelerini anlamak ve bu kapsamda topluma destek sunmak adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlkini bu yıl paylaştığımız “Herkes için Sağlık 2023 Tüketici İç Görüleri” analizimiz de bu anlamda faydalı bilgiler içeren bir kaynak niteliğinde. Hem birey ve toplum için bir rehber olabilecek hem de farklı sektörlerin iş yapış şekillerine ve amaçlarına olumlu etkiler sağlayabilecek veriler paylaşıyoruz. Paylaştığımız iç görüleri inovasyondan tüketici deneyimine kadar pek çok sürece taşımak mümkün” dedi. 

Ipsos Müşteri Yönetimi Kıdemli Direktörü Özlem Tekintaş Aydın ise Herkes İçin Sağlık 2023 Tüketici İç Görüleri Analizi’ne ilişkin şunları söyledi:  

“Rapora baktığımızda, belirsizliklerin, ekonomik, çevresel endişelerin ve baskıların, insanların zihin sağlığını koruyabilmesinin önündeki engeller arasında yer aldığını görüyoruz. Yakın gelecekte ise bu baskıların ortadan kalkması olası görünmüyor.  Fakat toplumdaki, işteki ya da ailedeki rollerimizi düşündüğümüzde bunların yarattığı yansımaların farkında olarak hareket etmemiz ve sağlığı bir bütün olarak korumaya odaklanmamız önemli. Bugün ve önümüzdeki günlerde bu bilince daha fazla ihtiyaç duyacağız.”  

ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ 

Ipsos, globalde ve ülkemizde “İnsanı Anlamak” konusunda farklı çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu bilgileri kamuoyuyla, markalarla ve karar vericilerle paylaşıyor. Bu kapsamda Ipsos ve Bayer iş birliği ile hazırlanan “Herkes için Sağlık” bulgularına yönelik; Ipsos tarafından oluşturulan paylaşıma açık, çok ülkeli raporlardan bir iç görü derlemesi gerçekleştirildi. Bu raporların her biri, Türkiye’nin de yer aldığı 30-50 ülke gibi geniş kapsamlı 16-75 yaş arası ülke temsiliyeti ile gerçekleştirilen araştırmalardan oluşuyor: 

Araştırma: Zihin Sağlığı Endişesi, Kanser Endişesinin Önüne Geçti 

Araştırma: Zihin Sağlığı Endişesi, Kanser Endişesinin Önüne Geçti 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.