DOLAR
7,8662
EURO
9,4292
ALTIN
447,79
BIST
1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
14°C
İstanbul
14°C
Yağışlı
Salı Yağışlı
9°C
Çarşamba Hafif Yağmur
10°C
Perşembe Çok Bulutlu
14°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
SON DAKİKA
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Araç satın alan işletmelere vergi ve ÖTV fırsatı

Vergi mevzuatımıza göre, ticari işletmeler gerek araç satın alırken gerekse araç satarken ağır vergi yükü ile karşı karşıya kalıyor. Bu vergiler alım sırasında ödenen ÖTV ve KDV, satış sırasında ise KDV ve kâr varsa kazanç vergisi oluyor.

Araç satın alan işletmelere vergi ve ÖTV fırsatı
15.05.2017 13:57
0
A+
A-

Vergi kanunlarımızda kalıcı olan “yenileme fonu” hükmü ile oto finansman sağlamak amacıyla işletmeler vergi ertelemesi ile teşvik/destekleniyor. Ayrıca, geçici de olsa 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile işletmelerin aktiflerinde kayıtlı ticari araçları yenilemeleri halinde, yeni alınacak ticari araçların alımında 30/6/2019 tarihine kadar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyeti adı altında geçici bir teşvik/destek sağlanıyor.
BİRİNCİ KUŞ: SATILAN ARAÇ KÂRININ VERGİSİNİ ERTELEMEK

Vergi Usul Kanunu’muzun 328 ve 329 uncu maddelerinde yapılan düzenleme ile bilanço esasına tabi ticari işletmeler, aktiflerinde kayıtlı amortismana tabi iktisadi kıymetlerinin satılmasında elde ettikleri kâr, o yılın matrahına ilave edilmek yerine, üç yıl içerisinde aynı türden bir iktisadi kıymetin satın alınması koşuluyla “yenileme fonu” hesabına aktarılarak ilgili vergi ertelenmiş oluyor, örneğin; şirket, aktifinde (amortismanları ayrıldıktan sonra) net değeri 250.000 TL olan beş adet aracını 500.000 TL’ye satıyor. Satış sonucu 250.000 TL kazanç elde ediliyor. Bu kazancın vergi maliyeti ise 50.000 TL oluyor. Oysa, bu şirket elde edilen 250.000 TL kârı bir yönetim kurulu kararı ile en geç üç yıl içerisinde aynı tür aracın satın alması koşuluyla “yenileme fonu” hesabında tutması halinde vergisini üç yıla kadar erteleyebiliyor. Yeni araç satın alınca, fondaki tutarı bu aracın amortismanı ile mahsup ediyor. Üç yıl içerisinde yeni araç satın alınamaz ise üçüncü yılın sonunda ilgili fonu vergi matrahına ilave etmek zorunda kalıyor.

 

İKİNCİ KUŞ: SATIN ALINAN ARACIN ÖTV’SİNİ ÖDEMEMEK

Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 20/8/2016 tarihinde 29824 Sayılı Resmi Gazetede
yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlgili Kanun un Geçici maddesi ile şehir içi taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs ile taşımacılık faaliyeti (araç kiralama, özel yolcu transferi ve benzeri hizmet ifası faaliyetleri hariç) ile yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan ve bu faaliyetini ilgili mevzuatta öngörülen yükümlülükleri yerine getirmek ve yetkilendirilmek suretiyle maliki olduğu taşıtlar vasıtasıyla icra eden gerçek ve tüzel kişiler tarafından, söz konusu faaliyetler kapsamında kullanılan taşıtların yenilenmesi amacıyla, bu Kanun un yürürlüğe girdiği tarihten 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır. Bu düzenlemeden ilgili Kanun un yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla maliki olunan, trafik tescil kuruluşlarınca ticari yolcu veya yük taşımacılığında kullanılmak üzere kayıt ve tescil edilmiş her bir taşıt bakımından, aynı cins bir taşıtın ilk iktisabında yararlanılıyor. Yenilemeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren iki tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme kayıtlarından çıkarılması şart.

Şu kadar ki, bu şartın ihlali hâlinde, yeni alman taşıta ilişkin zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler, alıcıdan vergi ziyai cezası uygulanarak gecikme faizi ile birlikte tahsil ediliyor.

Dikkat edileceği üzere; bir taşla iki kuşu vurmanın (avantajın) belli koşulları var. Birincisinde, amortismana tabi birçok iktisadi kıymetin yenilenmesi koşuluyla satışı öngörülüyor. Satışta oluşan kazancın vergi avantajının kullanılabilmesi için ise, en geç üç yıl içerisine aynı cins iktisadi kıymetin satın alınması şartı bulunuyor. Ayrıca, bu hükümden yararlanmak için herhangi bir süre sınırlaması bulunmuyor.

İkincisinde ise, sadece yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar, bu amaçla sahip oldukları araçlarını en geç iki yıl içerisinde satmak koşuluyla yeni satın alacakları araçları için alım sırasında ÖTV ödemeyerek bu avantajdan yararlanabiliyorlar. Ayrıca, geçici olan bu hükümden yararlanmak için süre 30/6/2019 tarihinde sona eriyor.

Talha Apak/ Para

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.