Akıllı Gündem

Apple’ın kasasındaki para neredeyse Türkiye’yi üçe katladı

Dünyanın bir numaralı şirketi Apple, gelirleriyle de rakiplerine fark atıyor. Apple, 246 milyar dolar nakit rezerve ulaştı. Apple kasasındaki bu para ile 88,93 milyar dolar rezervine sahip Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nı neredeyse üçe katladı.

Apple’ın kasasındaki para neredeyse Türkiye’yi üçe katladı

Apple, teknolojide elde ettiği liderliği gelirleriyle taçlandırıyor. İlk iPhone’un çıkışıyla beraber önemli başarılara imza atan Apple’ın  kasasındaki dolar rezervi, neredeyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervini üçe katladı. Apple, 2017 yılının ilk çeyreğini tamı tamına 246 milyar Dolar nakit rezerviyle kapattığını açıkladı. TCMB’nin resmi olarak 7 Nisan itibarıyla 88,93 milyar dolar rezervine sahip olduğu düşünüldüğünde, Apple’ın para bastığını söyleyebiliriz.

Geçen yıla oranla artış ne kadar?
Apple’ın açıkladığı rakamlara baktığımızda, 2016 yılının ilk çeyreğine oranla yaklaşık olarak 8.49 milyar Dolar civarında bir artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Yalnızca artışı işaret eden miktardaki parayla Dünya’da açlıkla büyük bir savaş verilebileceğini düşünmemek elde değil tabii.

 

Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs’u reddeden Türk işkadını

 

 

Her ne kadar dilimizin dönmediği derecede fazla paraya sahip olsa da Apple, 500 milyar Dolar pazar değerine sahip olan Microsoft’u satın almaya yetecek kadar para kazanabilmiş değil. Yine de teoride Sri Lanka gibi bir ülkeyi satın alabileceği kesin.

Apple’ın bu kadar parayla ne yapmayı planladığı ise merak konusu. PayPal’ın kurucusu Elon Musk gibi insanlığa hayrı dokunacak araç gereç üretimine el atıp atmayacakları merak konusu. Belki de hiç bu topa girmeden yalnızca iyi bildikleri işi yapmaya devam edecekler. Tabii Steve Jobs’ın hayatta olmaması da bundaki en büyük etken.

 

Apple sürücüsüz otomobil için resmi başvuru yaptı

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ