Uzun süredir belli standartları belirleyen tasarım ise, bu kez değişecekmiş gibi görünüyor. Daha önceleri Lenovo ve birkaç farklı marka tarafından kullanılan anahtarsız klavye, yani dokunmatik klavye, yenilenen Mac modellerinde bulunacak.

Böyle bir fikir çok eğlenceli görünse de, geniş bir kullanım ağı olan Macbook için pek de ergonomik bir çözümmüş gibi görünmüyor. Yazı yazarken bu tip klavyelerde oluşan ciddi bir sorunu görmezden gelemeyiz; dokunma hissinin yok olması. İşte bu sorun, Apple’a göre çözülmüş durumda.

Apple’dan yeni Macbook için Haptic Engine teknolojisi
Tıpkı iPhone 7 ve sonrası modellerde olduğu gibi, yeni Macbook klavyelerinde de bir geri bildirim motoru kullanılacak. Haptic Engine olarak adlandırılan bu motor sayesinde, fiziksel klavyeye çok yakın bir his alabileceğiz. Yani, Apple’ın iddiası bu yönde.

Burada en büyük sorun klavyenin her bir tuşunun tek tek tepki vermesi gerektiği. Yani, biz yazı yazarken tüm klavye değil, sadece dokunduğumuz bölge bir titreşim geri bildirimi verecek. Bu gelişme nasıl sağlanacak bilmiyoruz ama umarız yeni Macbook modellerinde fiziksel klavye seçeneği olur.