Akıllı Gündem

Apple’ın garantisi Avustralya’da davalık oldu

Tüketicilerinin yetkisiz bir yerde tamir yaptırmaları durumunda ücretsiz onarım ve değişim hakkını kaybedeceklerini belirten Apple, Avustralya’da davalık oldu.

Apple’ın garantisi Avustralya’da davalık oldu

Apple kullanıcıları, kendi cihazlarını başka bir serviste tamir ettirmeleri durumunda, ücretsiz onarım ve değişim haklarını kaybediyorlar. Apple’ın bu garanti politikası kimi zaman tepkilere neden olabiliyor. Apple’ın garanti politikasına son tepki Avustralya’dan geldi. Ülkedeki tüketici heyeti, Apple’ın kasten tüketicileri kendi hakları konusunda yanılttığını düşünüyor. Bu konuda operasyon düzenlendiğine dair detaylı bilgiler içeren mahkeme belgeleri The Guardian’da yayınlandı.

Dava, Avustralian Competition and Consumer Commission (ACCC) (Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu) tarafından mahkemeye götürülüyor. Davadaki iddiaya göre Apple, tüketicileri yetkisiz bir yerde tamir yaptırmaları durumunda ücretsiz onarım ve değişim hakkını kaybedeceklerini söylüyor. Avustralya kanununa göre, ürün “kusurlu veya kabul edilemez bir kalitede” ise, tüketiciler ücretsiz onarım ve değişim hakkına sahipler.

Chip’te yer alan habere göre davalar şimdilik devam ediyor. Benzer tartışmalar ülkemizde de çok sık yaşanıyor ve genel kanı, bizde de garantinin geçersiz olacağı yönünde bir genel kanı hakim.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce herhangi bir yerde cihazını tamir ettiren kullanıcılar, ücretsiz garanti hakkından olmalı mı? Yorumlarda görüşlerinizi belirtin…

 

Apple haritasını kullananlara para kazandıracak

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ