Akıllı Gündem

Apple’a şok soruşturma! iPhone satışları durdurulabilir

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), teknoloji devi Apple’ın Qualcomm’un patent haklarını ihlal edip etmediğini araştırmak için soruşturma başlattı. 

Apple’a şok soruşturma! iPhone satışları durdurulabilir

iPhone‘un geleceği için tehlikeli gelişme! ABD Ticaret Komisyonu (ITC), teknoloji devi Apple’a soruşturma açtı. Bir süredir mobil işlemci devi Qualcomm ile davalık olan Apple’ın, patent ihlali yaptığı iddia ediliyordu. ITC’de bu iddiaları araştırmak için Apple’a karşı soruşturma başlattı. ABD basınında yer alan haberlere göre, söz konusu soruşturma, Qualcomm’un 7 Temmuz tarihinde yaptığı şikayet üzerine başlatıldı.

Aynı haberlerde yer alan bilgilere göre, soruşturma kapsamında Apple’ın hukuksuz olarak ihraç ettiği ve sattığı iPhone ve iPad’lerin de arasında bulunduğu cihazlarda 6 adet Qualcomm patentini ihlal ettiği iddiası araştırılacak.

Qualcomm’un iddiası kabul edilirse iPhone ve iPad’lerin satışının ve reklamının yapılmasını engelleyecek bir karar çıkabilir.

Apple, ocak ayında Qualcomm’a telif ücretleri hakkında haksız rekabete neden olduğu için 1 milyar dolarlık tazminat davası açmıştı.

Qualcomm ise buna yanıt olarak Apple’a patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya’da dava açmıştı.

17 Temmuz’da başlayan davada Almanya’ya ihraç edilmiş iPhone ve iPad’lerden doğan zarara karşı ihtiyati tedbir konulması istenmişti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ