Akıllı Gündem

Apple zararı CEO Tim Cook’un priminden kesti

Apple’ın üst yöneticilerine kâr payı şoku! Apple, hedefleri tutturamayınca başta CEO Tim Cook olmak üzere tüm üst yönetimin alacağı kâr paylarında kesintiye gitti. Apple, yöneticilerinden yaklaşık 100 milyon dolarlık kesinti yaptı.

Apple zararı CEO Tim Cook’un priminden kesti

Apple‘ın CEO’su Tim Cook, başarısızlığının hesabını ödemeye hazırlanıyor. Apple, 2016’da satış ve karlılıkta hedeflediği seviyeyi tutturamamasının sorumlusu olarak Tim Cook’u görüyor. Şirket, bu nedenle ünlü CEO Cook’un kâr payında kesintiye gidiyor. Tim Cook, 2015’te hedefleri tutturduğu için 10,3 milyon dolar almayı hak etmişti. Ancak ünlü CEO’nun bu sene alacağı para 8,3 milyon dolara düşecek.

Kârdan aldığı pay ne kadar düşerse düşsün Tim Cook’un maaşı bu yıl, Apple ile yaptığı anlaşma gereği yıllık 2 milyon dolardan 3 milyon dolara çıkacak. Ancak yine de bu artış, kâr payı kaybını karşılamıyor elbette.

BussinesHT’de yer alan haberde Apple, Tim Cook’un kâr payı ve maaşı hakkında yaptığı açıklamada her ne kadar 2016’nın dördüncü çeyreğinde kâr marjının biraz da olsun artmış olduğunu işaret etse de durum 2015 yılının rakamlarının çok gerisinde kalmış durumda.

Özellikle iPhone satışlarındaki düşüş 2016’da Apple için olumsuz bir tablo oluşturuyor. Doğal olarak satışlardan kâr payı alan tüm Apple yönetici kadrosunun maaşları kesintiye uğruyor. Tim Cook’un payı yüksek olduğu için de en büyük kaybı Cook alacak.

İddialara göre Apple kârdan pay alan tüm üst düzey yöneticilerden yaklaşık 100 milyon dolar civarında kesinti yapacak. Tim Cook’un yanı sıra kesinti yapılacaklar arasında; Apple Finans Yöneticisi CFO Luca Maestri, perakende satış yöneticisi Angela Ahrendts, iTunes yönetim sorumlusu Eddy Cue, hukuk departmanı sorumlusu Bruce Sewell ve yazılım bölümünün başında bulunan Dan Riccio da var.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan Reina mesajı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ