Akıllı Gündem

Apple Watch’ta pil şarj süresi nasıl uzatılır

Apple Watch akıllı saatin batarya, şarj süresi nasıl uzatılır? Apple Watch”un pil süresini uzatacak 13 yöntem…

Apple Watch’ta pil şarj süresi nasıl uzatılır

Apple Watch, genelde 18 saatlik bir şarj ömrüne sahip olsa da, bu süre kullanıcısının saati ne kadar kullandığına ve nasıl kullandığına bağlı olarak değişiyor. Eğer saatinizin bataryası gün içinde dayanmıyorsa sizin için 13 tavsiyemiz var. Bu tavsiyelerden hangisi size uygunsa deneyebilir ve Apple Watch”un batarya ömrünü uzatabilirsiniz.

1- Gereksiz bildirimleri kapatın 

Eğer saatinize bakma nedeniniz zamanı görmek değil de Gmail, Twitter, Instagram gibi tüm bildirimlerinizi görmekse içlerinden bazılarını tercih edebilirsiniz. iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasına gelip, bildirimler seçeneğini tıklayıp tüm uygulamaları görebilirsiniz ve sizin için çok da önemli olmayan bildilrimleri kapatabilirsiniz.

2- Elinizi her kaldırdığınızda ekran ışığının devreye girmesini engelleyebilirsiniz

Elinizi her kaldırdığınızda saatinizi ya da bildirimlerinizi kontrol edebilmeniz için Apple Watch’unuzun ekranı yanar. Ekranın her yanışında daha çok batarya kullanılır, dolayısıyla bu özelliği kapatarak daha az batarya harcayabilirsiniz. Saatinizde Ayarlar -> Genel -> El kaldırma seçeneğini aktif hale getir/inaktif hale getir seçeneğini tıklayın. Bu özelliği kapatırsanız saatiniz sadece üstüne tıklandığında yanacaktır. Bunu ayrıca iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasına gelip Genel -> El kaldırma seçeneğini aktif hale getir/inaktif hale getir kısmından da yapabilirsiniz.

 

Bu özelliği şöyle de uygulayabilirsiniz: iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasına gelin, “genel” sayfasını aşağı kaydırın ve Wrist Detection (El/bilek tespiti) seçeneğini kapatın. Bu özellik hem bildirimleri kapatacak hem de eğer saatiniz bileğinizde değilse saatinizi kilitlemeye yarayacaktır.

Daha çok siyah renk kullanın

Apple Watch OLED (organik ışık yayan diyot) özelliğine sahip olduğu için renkli her şey ekranın piksel kalitesini yükseltmesine neden olacaktır ve siyah renkten daha fazla batarya harcayacaktır. Dolayısıyla saatinizde renkli animasyonlar kullanmadan basit bir yüz kullanırsanız bataryanızın ömrünü arttırmış olursunuz.

 

Ne kadar çok siyah renk kullanırsanız batarya ömrünüz o kadar artar. Ayrıca Instagram, Twitter gibi uygulamaları ne kadar az kullanırsanız o kadar az bataryanız gider.

Güç koruma özelliğini kullanın

Apple Watch, acil durumlar için batarya gücünü koruyan bir özellik geliştirdi. Bu özellik saatinizin bataryasını harcamasını engelliyor, ancak istediğiniz an zamanı da görmenizi sağlıyor. Gücü koruma özelliğine saatinizin kenardaki tuşuna birkaç saniye boyunca basılı tutarak ulaşabilirsiniz. Bu özellik saatinizdeki her şeyi kapatacaktır, sadece sağ üst köşede zamanı gösterecektir.

Bu özellikten çıkmak için de Apple simgesi çıkana kadar saatinizin kenardaki tuşuna basın. Daha sonrasında saatinizi yeniden başlatın.

Parlaklığı azaltın

Bu özellik iPhone’da olduğu gibi pek işe yaramasa da, yine de batarya ömrünü az da olsa uzatacaktır. Saatinizde Ayarlar -> Parlaklık & Yazı boyutu’na gelin. Güneş simgesini kullanarak parlaklığı azaltın. Toplamda üç tane parlaklık seviyesi olmasına rağmen, en alt seviyedeki parlaklık bataryanın ömrünü daha çok uzatacaktır.

iPhone’unuzdan Apple Watch uygulamasına girip de bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Parlaklık ve Yazı boyutu’na gelip ibreyi sola kaydırmak.

 

Gereksiz uygulamaları silin

Apple Watch’unuzu ilk kurarken gerekli gereksiz tüm uygulamalar saatinize yükleniyor. Tüm bu uygulamalar da batarya ömrünüzü etkiliyor. Saatinizdeki bu uygulamaların üstüne gelip birkaç saniye boyunca basılı tutup, hepsi hafifçe sallandıktan sonra silebilirsiniz. Apple Watch size silip silmek istemediğinizi soracaktır, siz de uygulamayı sil seçeneğine tıklayabilirsiniz.

iPhone’unuzdan da Apple Watch uygulamasına gelip uygulamaları kaldır diyebilirsiniz.

Force-Close uygulaması

Gmail, Facebook ve Skype gibi kapalı olsa bile sürekli batarya harcayan uygulamaları force-close yapabilirsiniz. Böylelikle batarya ömrünüzü arttırmış olursunuz.

Apple Watch’unuzda ana ekrana gelin, bir uygulama açın ve “güç” menüsünü görene kadar kenardaki tuşa basın. Tekrar uygulamadan çıkmak içinse kenar tuşuna birkaç saniye boyunca tekrar basın.

 

Rahatsız etme seçeneğini aktifleştirin

İlk başta da belirttiğimiz gibi, bildirimler çok fazla batarya harcıyor. Bazı bildirimleri kapatabilirsiniz evet ama eğer bataryanız çok çok az kaldıysa neden tüm bildirimleri kapatamayasınız? Tüm bildirimleri kapatmak için saatinizden Ayarlar -> Rahatsız etme seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bu özellik tüm alarmları ve aramaları kapatacaktır ve saatiniz bildirimlere kapalı olacaktır.

Bu özelliği iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasından da aktif hale getirebilirsiniz. iPhone’unuzda Rahatsız etme özelliğini yansıt özelliğini seçerseniz, hem telefonunuz hem saatiniz bu modda çalışmaya başlayacaktır. Dolayısıyla iki cihazınız da batarya ömrünü koruyacaktır.

 

Uçak modunu etkinleştir

GPS, Bluetooth, Wi-Fi gibi uygulamalar çok fazla batarya harcar. Uçak modunu açmamız ise bu uygulamaları inaktif hale getirir ve pilimizin ömrü uzar. Saatinizde Ayarlar -> Uçak modu seçeneğine gelin ve bu seçeneği aktif hale getirin. Tabi bu özellik saaatinizle telefonunuz arasındaki iletişimi de koparacaktır.


Yukarda bahsettiğimiz “rahatsız etme” özelliği gibi uçak modu özelliği için de aynı şey geçerli: iPhone’unuzda uçak modunu etkinleştirirseniz ve bunu saatime yansıt derseniz iki cihazınız da uçak modunda görünecektir.

 

Animasyonları kapatın

Animasyonlar, GPU (Grafik işleme ünitesi) ile çalıştığı için doğal olarak batarya ömrünü kısaltır. Animasyonları saatinizde Ayarlar -> Genel -> Ulaşılabilirlik sekmesinden “Hareketi azalt” yazısını seçerek kısıtlayabilirsiniz.

Aynı şekilde, iPhone’unuzdan da Genel -> Ulaşılabilirlik sekmesinden hareketi azaltabilirsiniz. Hem telefonunuz hem saatiniz bu şekilde bataryasını muhafaza edecektir.

 

Kalp atış özelliğini kapatın

Apple Watch’unuz adımlarınızı ve kalp atışlarınızı otomatik ölçer. Eğer bu özelliğe ihtiyacınız yoksa iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasına gelin, Gizlilik ayarları -> Hareket & Fitness’i seçin ve Kalp atış ve Fitness İzleme seçeneğini kapatın.

Eğer buna ihtiyacınız olacaksa ama kısa bir süreliğine kapatmak isterseniz de saatinizi Güç Koruyucu Mod’da tutabilirsiniz.

Dokunsal geribildirimi kapatın

Apple saatinizin en önemli özelliklerinden biri dokunsal geribildirim sunması: Örneğin bileğinizin herhangi bir hareketinde ya da bir bildirim aldığında hafif de olsa bir titreşim yayması. Bu titreşim özelliğini kapatırsanız da batarya ömrünüz artacaktır. Bunun için Ayarlar -> Sesler ve Titreşimler’ gelip bu özelliği kapatabilirsiniz.

 

iPhone’unuz üzerinden de Sesler & Titreşimler’den bunu kapatabilirsiniz.

Sesleri kapatın

Son tavsiyemiz ise sesleri kapatmanız. Saatinizden çıkan her ses hoparlörün çalışmasına neden oluyor ve saatiniz ekstra batarya harcıyor demektir. Bunun için Ayarlar -> Sesler ve Titreşimler’e gelin ve sesleri kapatın.

Sesleri sürekli kapalı tutmanızı tavsiye etmiyoruz, zira bildirimlerde, alarmlarda çok önemli bir rol oynuyor. Ancak bataryanız azaldığında, yani acil durumlarda bu da uygulayabileceğiniz bir tavsiye. En kötüsü olursa, yani yeni bir bataryaya ihtiyaç duyarsanız ve garanti belgeniz hala aktifse sorun yok demektir. Değilse de diğer satıcılardan temine edebilirsiniz.

Kamile Sena İncedere / akilligundem.com

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ