Akıllı Gündem

Apple macOS High Sierra’yı duyurdu

Apple, Mac bilgisayarları için yeni bir işletim sistemi yerine mevcut sistemi MacOS Sierra’nın büyük güncellemesi olan macOS High Sierra’yı duyurdu. macOS High Sierra ile gelen yenilikler neler?

Apple macOS High Sierra’yı duyurdu

Apple’ın her sene geliştiricileri bir araya getirdiği WWDC 2017 etkinliği bugün başladı. Teknoloji devi yeni işletim sistemlerini ve teknolojilerini duyurduğu etkinlikte, Mac bilgisayarları için MacOS High Sierra’yı duyurdu.

Teknoloji devi her yıl olduğu gibi Mac bilgisayarlarını çalıştıran işletim sistemini mükemmelleştirmeye karar verdiğini açıkladı. Ancak bu sene tamamen yeni sistem duyurmak yerine, mevcut işletim sisteminin yeni sürümü olan MacOS High Sierra’yı duyurdu. MacOS High Sierra, Apple’ın geçen sene tanıttığı Sierra için getirilen büyük bir güncelleme. WWDC 2017’de konuşan Apple’ın yazılımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, geliştiricilere MacOS High Sierra’nın daha güvenli, daha dengeli ve çok daha hızlı olduğunu açıkladı.

WWDC 2017 öncesi herkes MacOS’un yeni bir sürümünün duyurulacağını bekliyordu ve yeni işletim sisteminin California temalı bir ada sahip olacağını düşünüyorlardı. Ancak hiç kimse Sierra’nın bir devamı olmasını beklemiyordu. Bununla birlikte Apple, geçmişte de buna benzer bir sürüm duyurmuştu. Mac’ler için OS X Mountain Lion güncellemesi, OS X Lion için bir iyileştirmeydi. MacOS High Sierra’daki yeniliklerden bahsetmemiz gerekirse kısaca şöyle;

Safari

Craig Federighi, Safari’nin artık High Sierra ile “dünyanın en hızlı masaüstü tarayıcısı” olduğunu açıkladı. Apple, yeni güncelleme ile Chrome’da hazırlıkları yapılan reklam engelleme özelliklerini kendi tarayıcısına getiriyor. Safari artık otomatik öğrenme yardımıyla reklam takibi araçlarını tespit edip engelleyebilecek. Safari’deki bir diğer yenilik ise videoların otomatik oynatılması engellenecek.

Fotoğraflar

Federighi, High Sierra’daki en büyük yeniliklerden birsinin de fotoğraflarda olduğunu söyledi. Artık kalıcı bir kenar çubuğu ve tüm fotoğrafları kronolojik sırayla gösteren bir görünüm var. Apple, yeni sürümde yüz tanımayıda geliştirdi. Yeni sürümde fotoğrafları kategorize etmeye ve adlandırmaya çalıştığınızda, bu yaptığınız değişiklikler artık cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize edilecek.


Apple Dosya Sistemi

Duyurulan bir başka büyük güncelleme ise yeni Apple Dosya Sistemi. Üstten alta kadar 64-bit, yanı sıra kilit koruma ve yeni şifreleme özelliği ile güvenli olacak. Yeni sürüm anında dosya ve dizin klonlama imkanı sunuyor. Diğer yeni High Sierra özellikleri arasında video ve grafiklerde yer alıyor. MacOS High Sierra artık H.256 video standardını destekliyor (“en yeni Mac’ler” H.265 videolar için donanım hızlandırması alacak).

Sanal gerçeklik desteği geliyor
MacOS High Sierra, sanal gerçekliğede kapılarını aralıyor. Grafik teknolojisi Metal’in Metal 2 isimli yeni versiyonunu duyuran Apple, böylece sanal gerçeklik cihazlarınada destek verebilecek. Özellikle, HTC ve Valve’s Vive’nin gözlükleri, MacOS’a taşınan SteamVR ile birlikte kullanılabilecek.
Üst düzey bir VR gözlük mü alıyorsunuz? MacOS’un en yeni sürümü, büyük olasılıkla onu çalıştırabilir. MacOS, SteamVR ve Unreal Engine 4 ve Unity gibi büyük oyun motorları için destek veriyor. Bunun anlamı, gelecekteki Apple bilgisayarlarının üst seviye sanal gerçeklik cihazlarına desteke vercektir.

 

WWDC 2017: MacBook ve MacBook Pro’ya hangi yenilikler geldi

 

WWDC 2017: Yeni iMac modelleri geliyor!

 

Apple WWDC 2017’ye özel Snapchat filtresi sunuyor

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ