Akıllı Gündem

Apple ve Facebook’un CEO’ları Çin devlet başkanıyla görüştü

Apple’ın CEO’su Tim Cook ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir görüştü. iPhone X’un satışa sunulmasına günler kala düzenlenen toplantı Apple için büyük önem arz ediyor. Facebook için ise Çin’de sosyal medya devine uygulanan yasakların hafifletilmesi için öne çıktı.

Apple ve Facebook’un CEO’ları Çin devlet başkanıyla görüştü

Apple ve Facebook için kritik ziyaret! Apple CEO’su Tim Cook ile Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping‘le görüştü. Dünyanın en kalabalık ülkesi iki şirket içinde kritik önemde. Dünyanın en büyük pazarına sahip Çin’de iki şirkette çeşitli engellerle karşı karşıya. Apple, iPhone tarafında uygulanan gizli kotadan şikayetçiyken Facebook ise platformu üzerindeki yasaklardan şikayetçi. İki şirket için Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le görüşmek büyük önem arz ediyor.

Apple’ın sözcüsü, toplantı hakkında “Tim’in programını veya toplantılarını yorumlayamadığını” söyleyerek başka yorumda bulunmadı. Ancak Zuckerberg, Facebook’ta yıllık toplantı için Pekin’e gittiğini yazdı ve “Her yıl yaptığımız bu gezi, Çin’deki inovasyon ve girişimciliğin gidişatına ayak uydurmanın harika bir yolu” dedi. Zuckerberg’in Şi’yle kurduğu temasla Çin’in Facebook üzerindeki yasaklarının hafifletilmesini umduğu düşünülüyor.

Tim Cook açısında toplantı Apple için kritik bir zamana denk geldi. Çünkü Apple, iPhone X‘i piyasaya sürmeye hazırlanıyor ve toplantıda iki madde üzerinde duruluyordu. Birincisi, iPhone satışlarının büyük ölçüde iPhone 8’in piyasaya sürülmesinden sonra bu çeyrekte yüzde 40 arttığıydı. Diğeri ise Çinli perakendeciler, bu büyümeyi özellikle iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle birlikte iPhone 8’e gelecek erken indirimlerle devam ettirmek istiyor olmalarıydı.

İki ABD senatörü Apple’ın, Çin Hükümetinin talebi üzerine VPN uygulamalarını App Store‘dan kaldırma kararı sebebiyle 17 Ekim’de açık mektup göndermiş, “ifade özgürlüğüne ve internette gizliliğine önem verenlerin tercih ettiği VPN’i, kullanmalarını engellemenin yanlış olduğunu” belirtmişti. Cook ise “Apple açısından en iyi ve doğru kararın hükumet taleplerine uymak” cevabını vermişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ