Akıllı Gündem

Apple Çin’deki taklit davasını kazandı

Çinli bir telefon üreticisinin telefonlarını taklit ettiği gerekçesiyle Apple’a karşı açtığı dava sonuçlandı. Apple’ın iPhone 6’sı için açılan ilginç davanın kazananı Apple oldu!

Apple Çin’deki taklit davasını kazandı

Geçen yıl Çinli bir firma, telefonlarını taklit ettiği gerekçesiyle Apple’ı mahkemeye vermiş ve iPhone 6’nın satışını yasaklamıştı. Ancak şimdi, mahkeme bu yasağı kaldırdı ve Apple’ın Shenzhen Baili Marketing Services’in her hangi bir patentini çiğnemediğini ilan etti. Davaya göre iPhone 6 görüntü olarak 100c adlı telefonun görüntüsünü taklit ediyordu. Belki biraz uzaktan gözlerinizi kısarak bakarsanız benzeteceğiniz iki telefon, yakından baktığınızda bir birlerine benzemediklerini fark edeceksiniz. Mahkemenin düzenlediği bilir kişi anketine göre, kullanıcılar iki cihaz arasındaki farkları çok kolay tespit edebiliyordu.
Yalnız Apple için köprünün altından çok sular geçti. Şirket iPhone 6 ve 6 Plus’ın satışlarını durduralı uzun zaman oldu, yani yasak kalkmasa bile Apple bu davadan fazla bir zarar görmeyecekti. Ancak Apple’ın bu savaşı kazanması, ileride benzer davalara girişmeyi düşünecek olan şirketlere göz dağı vermiş olmalı. Eğer taklit iddialarının tutmasını istiyorlarsa, daha ikna edici kanıtlarla mahkemeye çıkmalarını tavsiye ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ