Akıllı Gündem

Apple ABD dışındaki parasını geri getirecek mi

Apple CEO’su Tim Cook, uzunca bir süredir ABD vergi yasasındaki yüksek vergi oranlarından dolayı şirketinin milyarlarca dolarının yurtdışında bulunmasından şikayetçi olan Başkan Trump’a cevap verdi. 

Apple ABD dışındaki parasını geri getirecek mi

ABD Başkanı Donald Trump, seçim çalışmalarından bugüne kadar Apple, Facebook, Microsoft, Pfizer, GE gibi şirketlerin yurtdışında tuttuğu 2.5 trilyon doları aşan nakiti ülkeye geri getirmek için açıklamalar yapıyordu. Trump, bu şirketlerin yurtdışı varlıklarını ABD’ye geri getirmeleri için yeni bir düzenleme hazırlığında olduğu konuşuluyordu. ABD’de bazı kaynaklara göre Trump, yurtdışı varlıkların geri getirilmesi için % 35’lik kurumlar vergisi oranının bir defaya mahsus % 10’a düşürebileceği konuşuluyordu. Trump cephesinde bunlar yaşanırken yurtdışında en çok nakiti olan Apple’ın CEO’sundan ABD başkanına cevap geldi.

Cook , Bloomberg Businessweek ile yaptığı röportajda ,söz konusu paraların Amerika’ya getirilmesi fikrine sıcak baktığını söylüyor. Vergilendirme konusundaki önerisi ise yüzde 10 ile 20 civarında bir kesintiyi kapsıyor.

 

Cumhurbaşkanı Trump, % 35’lik en iyi kurumlar vergisi oranından çok daha düşük, % 10’luk bir seferlik bir oranı hedefleyen kampanyasında bir geri dönüş tatilinden söz etti . Fakat Trump, planın gönüllü veya zorunlu olup olmayacağına kendisinin karar vermedi. Trump, kurumlar vergisi oranını vergi revizyon planının bir parçası olarak yarısından yüzde 15’e kadar azaltmayı da önerdi.

 

 

VERGİ ORANI ÇILGINLIK

Cook, yaptığı açıklamada, “Mesele uluslararası kazançlardan vergi alınması değil. Mesele mevcut vergi oranının çılgınca olması.” dedi. Yüzde 35 federal vergiye eklenecek eyalet vergileriyle birlikte yüzde 40’ı bulacak bir oranda kesintiyle hiçbir firmanın yurt dışı varlıklarını ABD’ye taşımayacağının da altını çizdi ve makul bir oran talep etti.

Trump’ın uluslararası kazançları vergilendirme fikrini akıllıca bulan Cook, bu oranın mantıklı bir düzeyde olması gerektiğinde ısrarcı.

256.8 milyar dolarlık gelirinin 200 milyar dolardan fazlasını İrlanda gibi düşük vergi uygulamalarına sahip deniz aşırı ülkelerde tutan Apple, bu anlamda yalnız değil.Microsoft, Intel gibi diğer teknoloji devlerinin yanı sıra General Electric, Pfizer gibi pek çok uluslararası firma da parasının çoğunu ABD’ye getirmiyor. SAdece ilk 50 şirketin deniz aşırı hesaplarda tuttuğu kâr 1,5 trilyon dolardan fazla.

767 MİLYAR DOLARLIK KAÇAK

Oxfam ve ABD vergi dairesi verilerine göre Fortune 500 listesinde yer alan Amerikalı şirketlerin ülke dışında sakladığı nakit kâr miktarı toplamı 2.5 trilyon doları aşıyor. Vergiden kurtuldukları miktar ise 767 milyar dolar.

Vergi lobisine ciddi miktarlar harcayan bu firmalar, her bir 1 dolar tutarındaki lobi faaliyeti için yaklaşık 1200 dolar kesinti avantajı sağlamasına rağmen mevcut politikayı yeterli görmüyor. Tim Cook’un yüzde 10-20 arasındaki önerisine henüz açık bir destek gelmiş değil.

Öte yandan, mevcut uygulamada ABD’nin faydalanamadığı miktar göz önüne alındığında beklenen vergi düzenlemesinde Tim Cook’un sözlerinin yankı bulacağı kesin. Alper Öcal / Habertürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ