Akıllı Gündem

Android telefonlarda fotoğraf, uygulama ve dosya gizleme nasıl yapılır

Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde fotoğraf, uygulama ve dosya gizleme işlemi nasıl yapılır? File Hide Expert, Nova Launcher ve KeepSafe uygulamaları ile Android cihazlarda dosya, fotoğraf ve uygulama gizleme işlemi.

Android telefonlarda fotoğraf, uygulama ve dosya gizleme nasıl yapılır

Android mobil cihazlarda kişisel verileri korumak büyük bir dikkat gerektiriyor. Özellikle cihazınız yakınlarınızın veya başkalarının eline geçtiğinde gizlemek istediğiniz fotoğraf, uygulama veya dosya gibi içerikleri gizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Belki ” Angry Birds”oynayabilmesi için yeğeninize telefonunuzu teslim etmeyi güvende hissedecek kadar “çocuk dostu” olmayan uygulamalarınız vardır. Hakkımızda birçok bilgiyi sır olarak saklayan akıllı telefonlarımızda, bu bilgileri çeşitli yöntemlerle gizleyebiliriz. Android işletim sistemli telefon veya tabletimizde verileri gizleme yöntemlerinden birkaçına burada paylaşacağız ve her birinin avantajlarını ve risklerini tartışacağız.

 

DOSYALARI GİZLEME

Android cihazlarında herhangi bir şeyi gizlemek için dahili bir özellik/seçenek bulunmuyor, dolayısıyla bu işlemi yapabilecek üçüncü taraf uygulamalara başvurmanız gerekiyor. Temel bilgilerle başlayalım ve genel olarak bazı dosyaları gizlemeyi öğrenelim.

File Hide Expert uygulaması, bu görev için sağlam bir Dosya Gizleme Uzmanı’dır . Ücretsiz bir uygulamadır ve telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı kolayca gizlemenizi veya göstermenizi sağlar.

  • Bu programı çalıştırmak için önce uygulamayı Google Play Store‘dan indirin.
  • Uygulamayı açtığınızda gizli dosya listesinin boş olduğunu belirten bir ileti alacaksınız.

  • Dosyaları gizlemeye başlamak için ekranın sağ üst köşesindeki klasör simgesine dokunun.

Uygulama, basit bir dosya yönetimi uygulaması gibi çalışır. Dosyanın nerede olduğunu bildiğiniz sürece, türüne bakmaksızın dosyayı gizleyebilirsiniz. Gizlemek istediğiniz dosyaları kontrol edin ve daha sonra ana ekranınıza dönün.

  • Buradan, Hide All “Tümünü Gizle” ye basmak, dosyalarınızın tümünü gizleyecek ve bunları cihazınızı kullanacak diğer kişiler göremeyecek. Artık diğer dosya yöneticilerinde veya galerilerde görünmeyecekler.
  • Onları geri getirmek için File Hide Expert’ı tekrar açın ve “Tümünü Geri Yükle” ye dokunun.
  • Elbette, bu içeriğinizi güvende tutar. Sonuçta, herkes File Hide Expert’ı açabilir ve görmesini istemediğiniz tüm dosyaları kolay erişilebilir bir listede görebilir. Bu noktada Dosya Gizle Uzmanı’nın şifre özelliklerini kullanmak olacaktır.

File Hide Expert uygulamasına şifre koyma

Menü düğmesine ve daha sonra Ayarlar’a dokunun.
Enable Password (şifre etkinleştirmek) seçeneğini işaretleyin. Sizden bir parola girmeniz istenecek. Buraya dikkat edin, çünkü Dosya Gizle Uzmanını her açtığınızda kullanacağınız şifre olacağından, hatırlayacağınız bir şifre olmalıdır.

Şifreyi unutup gizlediğiniz dosyaları geri yükleyemediğiniz bir duruma düşmek istemezsiniz!

 

FOTOĞRAFLARI GİZLEME

File Hide Expert uygulaması teknik olarak cihazınızdaki her tür dosyayı gizlemek için çalışıyor olsa da, fotoğrafları gizlemek için gerçekten en etkili yol değil. Fotoğrafları gizlemek için KeepSafe uygulaması ile daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz .

KeepSafe temel olarak telefonunuzda, başka hiçbir yerde göstermek istemediğiniz şeyleri atabileceğiniz bir dijital kasa oluşturuyor. Uygulamaya giriş için oluşturacağınız PIN kodu ile tüm hassas dosyalarınızı gizleyebilirsiniz. Ayrıca uygulama ile özel dosyalarınızı bulutta yedeklemeniz içinde bir seçenek bulunuyor.  Bulut yedekleme sayesinde, telefonunuz kaybolur veya kırılırsa kayıp resimlerinizi kurtarabilirsiniz.

KeepSafe premium ve ücretsiz olarak iki seçenek sunuyor. Ayda 4.99 $ sunulan premium özelliklerle birlikte ek PIN özellikleri kullanılabiliyor. Bulut yedekleme hizmeti ücretsizdir.  Premium üyeler ayrıca başarısız erişim girişimleri kaydeden bir “Uyarı Sistemi” alıyor ve böylece bir başkasının özel dosyalarınıza erişmeye çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. KeepSafe, resimlerin gizlenmesinin yanı sıra, şifreler ve kimlik kartları gibi hassas veriler için bir depo olarak da kullanılabilir.

  • PIN kurulumundan sonra uygulamada bir klasörü açıp sağ alt taraftaki ‘resim ekle’ simgesine dokunarak KeepSafe’e herhangi bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Gizlemek istediğiniz fotoğrafları seçmek için tarayıcıyı kullanın.

  • Alternatif olarak, telefonunuzun normal galerisine erişerek, istenen resmin “Paylaş” düğmesine dokunarak paylaşımda tutabilirsiniz.

 

UYGULAMALARI GİZLEME
Bazı akıllı telefonlar mevcutta uygulama gizleme imkanına sahip. Örneğin çoğu Samsung mobil cihaz, üçüncü parti uygulamalara gerek duymadan uygulamaları gizleme yeteneğine sahiptir. Eğer cihazınızda dahili özellik yoksa Nova Launcher ile uygulamaları cihazınızda kolayca gizleyebilirsiniz.

  • Nova Launcher‘ı yükleyin ve uygulama çekmecesini açın.
  • Nova Settings> Uygulama ve widget çekmeceleri> Uygulamaları gizle’ye gidin. Gizlemek istediğiniz uygulamaları seçin ve artık uygulama tepsinizde görünmeyeceklerdir.

Bir uygulamayı tekrar göstermek için, aynı menüye dönün ve istenilen uygulamanın işaretini kaldırın.

Unutmayın ki bu uygulamalar, dosyaları sıradan konuk kullanıcılardan gizlemek için geliştirilmiştir. Doğru bilgi birikimine sahip bir kişi, özel verilerinize ulaşma konusunda gerçekten ciddiyse, bu uygulamaların dosyalarınızı ve resimlerinizi ortaya çıkarabilir. En iyi güvenlik, cihazınızı güvenli bir kilit ekranı ile kullandığınızdan emin olmaktır

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ