Akıllı Gündem

Android telefonlar ile iPhone arasında dosya paylaşımı nasıl yapılır

Güzel bir uygulamayla Android ve iOS arasında büyük resimler, videolar ve dosyalar gönderebilir ve alabilirsiniz.

Android telefonlar ile iPhone arasında dosya paylaşımı nasıl yapılır

Dosya paylaşımı, internet ve teknolojinin çok yaygın kullanıldığı günümüzde bile sallantıda olan basit bir olay ve bu sallantı teknolojinin eksikliğinden kaynaklanmıyor. Aynı platformda çok basit bir uygulama olan dosya paylaşımı, platformlar arası düzeye geldiğinde birden bıçak gibi kesiliveriyor. Android cihazınızdan herhangi bir Google işletim sistemi bulunan bir cihaza resim göndermek, Bluetooth veya Wi-fi aracılığıyla oldukça kolay. Ancak bunu iPhone”u bulunan bir arkadaşınızla yapmaya kalktığınızda, iş gerçekten bir angarya halini alıyor. Farklı platformlar hala bir ipte oynayamıyor, ve bu kesinlikle bir iş stratejisi. Her firma ürününü satın alan müşterisini kendi içerisinde tutmaya çabalıyor. Emin olun ki bunun farklı yolları var. Email genellikle bir yere kadar çözüm olabiliyor. Bir yere kadar diyorum, çünkü iş kliplere ve büyük boyutlarda görüntülere geldiğinde durum yine bir sorun halini alıyor. Dropbox gibi cloud depoları ise başka bir çözüm. Google Drive, Microsoft OneDrive, ve diğerleri, kullanıcıların paylaşmak istedikleri dosyaların bağlantılarını göndermelerine izin verebiliyor. Ancak bunlar gibi depolama alanlarını da, paylaşıma başladıktan bir kaç ay sonra gerçekten temiz ve düzenli tutmak tam bir işkence haline gelebiliyor. Peki ne yapabiliriz? Uygulama ve servis geliştiricileri günümüzde daha dikkatli ve istekli olmaya başladıklarından beri, Android ve iOS arası dosya paylaşımı dahil, bazı uygulamalarla tablet yada akıllı telefonlarınız arasında kolaylıkla dosya paylaşımında bulunabilirsiniz. Aşağıda Sunshine programını kullanarak bunun nasıl yapıldığını sizlere adım adım göstereceğiz.

Adım 1: Sunshine uygulamasını indirin

Yukarıda bahsettiğim gibi, biz sizlere göstermek için Sunshine uygulamasını kullanacağız. Uygulamayı hangi platform için indirmek istiyorsanız, aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Android / iOS

Adım 2: Kaydolun

Arkadaş listenizle kolay senkronize olması için uygulamaya Facebook hesabınızla kayıt olabilirsiniz, yada email kullanarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

 

Adım 3: Cihazlarım bölümüne gelin

Artık uygulamanın içindesiniz. Buradan cihazınızdaki resimleri, videoları, ve mp3 dahil diğer dosyaları görebilir ve paylaşabilir, veya katalog halinde kontrol edebilirsiniz.

 

Adım 4: Diğer cihazı seçin

İlk olarak Cihazlarım ekranında, aynı hesapla Sunshine uygulamasına bağlanan cihazları görebilirsiniz.

 

Adım 5: Dilediğiniz dosyayı gönderin

Aşağıda paylaştığımız görüntülerde olduğu gibi, aynı dosyaları hem iPad 2 (soldaki), hem de Galaxy Note Edge (sağdaki) üzerinde paylaşılmış bir şekilde görebilirsiniz. Peki, ya dosyaları bir başkasıyla paylaşmak istersek?

 

Adım 6: Paylaşım

Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçtikten sonra ”Share” tuşuna basın. Bunu yaptıktan sonra paylaşmak istediğiniz kişinin adını yada telefon numarasını gireceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz. Ek olarak ”copy link” seçeneği ile de dosyanın linkini herhangi bir konuşmaya kopyalayabilirsiniz. Hangi yollarla yaparsanız yapın, paylaşım gönderdiğiniz kişi Sunshine uygulamasını indirmek için bir davet alacak. Bu işlem ayrıca, Sunshine uygulamasında arkadaş ekleme görevi de görecek. Paylaşacağınız kişi daha önce uygulamayı indirmiş olsa bile, linkleri takip etmesi gerekiyor.

 

Adım 7: Paylaşım başlıyor

Bu işlemden sonra, paylaştığınız kişi, dosya sizin cihazınızda olduğu sürece ona erişebilecek. Ayrıca dosyaya her zaman erişim sağlamak için isterse dosyayı indirebilir.

 

Adım 8: Paylaşımı durdurun

Yaptığınız paylaşımı, istediğiniz zaman ve kısımda, soldaki Menü bölümünden Sharing History seçip, dosyayı seçtikten sonra Cancel Sharing ile sonlandırabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ