Akıllı Gündem

Anadolu Farm’ın kurucusu tutuklandı

Çiftlik Bank gibi bir yapıya sahip olduğu iddia edilerek hakkında soruşturma başlatılan Anadolu Farm’ın kurucusu İsa Karademir tutuklandı

Anadolu Farm’ın kurucusu tutuklandı

Çiftlik Bank gibi bir yapıya sahip olduğu iddia edilerek hakkında soruşturma başlatılan Anadolu Farm’ın kurucusu İsa Karademir tutuklandı

Anadolu Farm olarak bilinen Ekolium Bilişim, Yazılım, Tarım, Hayvancılık, Oto Turizm, Gıda, Lokanta Sanayi Ticaret A.Ş.’ye yönelik operasyonda şirketin kurucusu İsa Karademir, Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından ‘bilişim yoluyla nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Karademir, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Karademir, 23 Mart’ta yurt dışına çıkma girişimi üzerine 25 Mart’ta gözaltına alındı. Yurtdışına kaçmaya çalıştığı yönündeki iddiaları yalanlayan Karademir, “Kaçarken yakalanmadım arkadaşlar. Ben kendim teslim oldum. Yalan haber yapmayın. Kısacası Çiftlik Bank’ın günah keçisi olduk” diye konuştu. 

Kayseri merkezli yaklaşık, faal 4 bin 500 ortağı bulunan, ‘Tauk’ adıyla restoran zinciri ve gıda işiyle uğraşırken üyelerinden 90 milyon TL topladığı saptanan ‘Ekolium A.Ş. Anadolu Farm’ şirketiyle ilgili MASAK’ın ihbarı üzerine soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında altı kişi tutuklandı.

Bu kişiler arasında şirketin yönetim kurulu başkanı, 25 yaşındaki Fehmi Özakan, internet sitesi yöneticisi İbrahim K., programın yazılımcısı R.T., firma çalışanı E.K. ve iki şube müdürü var.

2015’te bir banka şubesinde çalışmaya başlayan, 2017 yılında buradan ayrılıp Anadolu Farm’ı kuran Karademir, operasyon sürerken 21 Mart’ta şu açıklamayı yapmıştı:

“Anadolu Farm’ın 44 bin üyesi var. 4 bin 500 yatırım yapan üyemiz var. Şu anda biz ilgili banka hesap hareketlerini ilgili bakanlığımız müfettişlerine sunmaktayız. Basında çıkan 200 milyon açıklaması tamamen asılsızdır. Bunun üçte biri gibi bir rakam telaffuz edebiliriz. Zaten bunu bakanlık müfettişleri net bir şekilde açıklayacaktır. Şu anda şirketimize ait 5 tane restoranımız vardır ve inşaatı devam eden restoranlarımız da vardır. 

Sadece Ekolium şirketine ait hesaplar vardır. Yatırımlarımızı devletimizin bankalarında topladık. Şirket hesaplarımız şu anda denetimden dolayı bloke edilmiştir. Şirketimizle ilgili kurumlara ihtarını çekmiştir. İhtara nazaran bankalar cevabını vermiştir. Bankalar MASAK tarafından bir bloke olduğunu söylemiştir. Buna istinaden süreci ilerletmekteyiz. Burada biz ödemelerimizi yeniden açmamız için doğal olarak şirketimize ait hesaplardaki blokelerin kalkması lazım.

Şirketimizin yurt dışıyla herhangi bir bağlantısı yoktur. İki aydan beri yaşanan süreçle ilgili mücadele ediyoruz. Müfettişlere bizzat kendimizi ifade ediyoruz. Durum böyle olunca da artık biz ‘kaçtı, göçtü’ gibi yalan yanlış haberler çıktı. Biz kayıplara karışmadık. Üyelerimiz aleyhimizde haberlere inanmasınlar. Şu anda biz Kayseri’deyiz. Bir yere gittiğimiz yok. Bu süreçte restoranlarımızla kendimiz ilgileniyoruz. Allah’ın izniyle bu süreci biz atlatacağız. Üyelerimizden destek bekliyoruz. En kötü durumda şirketimizin mevcut mal varlığı insanların senetlerine istinaden ana paralarını ödeyebilecek durumdadır.”

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ