Akıllı Gündem

Anadolu Efes: Satışlar güçlü, ama kur zararı telafi edilemedi

Anadolu Efes’in toplam cirosu 2017’de de büyüdü ama beklentilerin üzerinde kur farkı giderleri nedeniyle şirket yılı zararla kapattı. Garanti Yatırım […]
Anadolu Efes: Satışlar güçlü, ama kur zararı telafi edilemedi

Anadolu Efes’in toplam cirosu 2017’de de büyüdü ama beklentilerin üzerinde kur farkı giderleri nedeniyle şirket yılı zararla kapattı. Garanti Yatırım […]

Anadolu Efes’in toplam cirosu 2017’de de büyüdü ama beklentilerin üzerinde kur farkı giderleri nedeniyle şirket yılı zararla kapattı. Garanti Yatırım araştırma ekibine göre 2018’de hissenin prim potansiyeli zayıf.

 

Rapor şöyle:

 

Anadolu Efes 4Ç17 finansal sonuçlarında, beklentilerden yüksek TL194mn net zarar açıkladı. Gerçekleşen net zararda beklentilerin üzerinde kur farkı giderleri etkili olmuştur.

Ø Anadolu Efes’in satış büyümesi yurtiçi ve yurtdışındaki güçlü satışların etkisiyle beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, FVAÖK marjı beklentilerin hafif altında gerçekleşmiştir.

Ø Güncel çarpanlarla Anadolu Efes için hedef fiyatımızı 28.10TL (önceki 27.00TL) olarak revize ettik; Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

 

Yurtiçinde %5.2, yurtdışında %13.7 hacim büyümesi

 

Ø Türkiye’de 4Ç17’de bira operasyonlarının satış hacmi sadece %5.2 oranında büyüme kaydetmiştir. EBI tarafında ise satış hacmi %13.7 seviyesinde büyüme gerçekleşmiştir.

Ø Anadolu Efes’in Türkiye satış gelirleri %33.7 oranında artarken, yurtdışı operasyonları %47.2 büyüme kaydetmiştir.

Ø Konsolide bira satış hacimleri %11 oranında artarken, konsolide bira satışları da %41.2 oranında artış kaydetmiştir.

Anadolu Efes’in CCİ dahil konsolide hacimlerine baktığımızda ise yıllık bazda %3.8 artış ve satışlarda da %28 oranında büyüme kaydetmiştir.

 

Brüt kar marjında yıllık bazda 3.3 puan artış

Ø Türkiye operasyonlarının brüt kar marjı etkin ürün karması yönetimiyle 1.9 puan artarak %61.7 seviyesinde gerçekleşirken, artan pazarlama giderleriyle FVAÖK marjı 1.6 puan artarak %29.0 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ø EBI operasyonlarında ise brüt marjı 4.1 puan artarak %40.7 seviyesinde; FVAÖK marjı ise etkin operasyonel maaliyet yönetimiyle 5.9 puan artarak %19.7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Kaynak: paraanaliz.com

Bu içerik paraanaliz.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ