Akıllı Gündem

Amerikan Doları Yükselirken Emtia Dövizleri Çakıldı

Amerikan Doları Yükselirken Emtia Dövizleri Çakıldı

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Bu haftanın dördüncü gününde, USD/JPY anlamlı bir toparlanma konusunda başarısızdı. Başkan Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı ve Ulusal Ekonomi Konseyi Yöneticisi adayı olarak Larry Kudlow’u seçmesini piyasalar önemsemedi. Kudlow finansal medya için önemli bir şahsiyet ve onun atanması hisse piyasaları için başka bir zayıflığı ve USD/CAD çiftinin 105,50 destek seviyesine ulaşmasındaki etkisini engelleyerek, piyasaların güvenini yeniden kazanabilir. Bu sabahın ABD ekonomi raporları çoğunlukla beklenenden iyi geldi, işsizlik başvuruları biraz düşüş yaşadı ve Empire state imalat endeksi 5 ay içindeki en yüksek seviyesine çıktı. Philadelphia bölgesindeki imalat aktivitesinin yavaşlamasına rağmen, geri çekilme beklenenden çok da kötü değildi. Fed’in gelecek hafta faiz oranlarını artırma konusunda hızlanması ile beraber, USD/JPY’nin zayıflığı Japonya Bankası’nın (BoJ) pozitif görünümü ile sınırlı olabilir. Dün gece konuşan BoJ Yöneticisi Kuroda’ya göre Japonya, geçtiğimiz 2 yıl boyunca enflasyonun sakin artışları ile beraber temelde tam istihdam seviyesinde. Yarının ABD konut başlangıçları, inşaat izinleri ve Michigan Üniversitesi Tüketici hassasiyet endeksinin, yatırımcıların odağı 3 merkez bankasının faiz oranı kararına kaymışken, dolar üzerinde büyük bir etkisi olması beklenmiyor.

Emtia dövizleri, USD/CAD çiftinin 1,30 üzerinde bir açılma ile 2017 Temmuz ayından beri gördüğü en yüksek seviyede işlem görmesiyle hareketliydi. Kanada var olan konut satışlarındaki diğer bir düşüş, Kanada Bankası (BoC) Yöneticisi Poloz’un güvercin yorumlarını pekiştirirken, Başkan Trump’ın Kanada ile ticareti üzerine değerlendirmeleri NAFTA endişelerini canlandırdı. Duraksamalar USD/CAD çiftinin 1,30 seviyesini bir kez geçmesini tetiklemesiyle, 1,3060 üzerinde getirilerini artırmasını sağladı. Teknik bazda, getiriler istikrarlı olursa, USD/CAD 1,32 seviyesine çıkabilir. Yeni Zelanda doları ikinci ardışık günde de, beklenenden daha zayıf gelen GSYİH büyümesi sonrasında düşük ticaret yaptı. Ekonomistler güçlü perakende satışlar ve ticaretin dördüncü çeyrekte büyümeyi destekleyeceğini umuyordu ancak bunun yerine ekonomi, üçüncü çeyrekte olduğu gibi %0,6 genişleme yaşadı. Bunun yanında, NZD hala en güçlü emtia dövizi ve imalat PMI rakamları bu akşam yayınlanacak. Avustralya doları zayıflıkta Kanada doları ile yarıştı ancak Kanada dolarının aksine, düşük altın, demir cevheri be bakır fiyatları dışında spesifik bir katalizör yoktu. AUD/USD dördüncü günde en düşük seviyesinde işlem görüyor ve 78 sent aşağısına hareket etmeye hazırlanıyor.

Öte yanda, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) temkinli görünümü Euro üzerinde ağırlığını koruyor, tek döviz dolar, sterlin ve Japon Yen’i karşısında düşük bir performans sergiliyor. Bugün Euro bölgesine dair bir ekonomi raporu yayınlanmadı ve 16 Şubat’a kadar dayanan düşük yükseklikler ve düşük düşüklükler zayıflığın devam edeceğine işaret ediyor, EUR/USD 1,2275 ve 1,2300 arasında sakin bir destek görüyor. Yukarı yönlü eğilim, yalnızca 1,2270 altında istikrarlı bir düşüşün ardından bozulmuş olacak. Euro gibi, İsviçre frangı da merkez bankasının para politikası duyurusunu takiben düşük ticaret yaptı.

Bunların aksine, sterlin bugün sakin kaldı. İngiltere raporu yoktu ve tek gelişme Brexit’e dair bir güncelleme ile Unilever’in İngiltere’den ayrılacağı oldu. (Brexit ile ilişkili olduğunu inkar etmelerine rağmen.) Brexit Sekreteri David Davis, daha kısa bir geçiş periyodu ile yaşamaya dair istekliliklerini dile getirdi. Davis son aylardaki gezisini engellerken, bu hafta Brüksel’e başkanlık yapacak ve yatırımcılar bunun müzakerecilerin bir anlaşmaya yakın oldukları anlamına gelmesini umuyor. Davis AB müzakerecisi Barnier ile Pazartesi günü buluşacak.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) faiz oranlarını değiştirmedi ancak negatif oranı ve müdahale sözünü pekiştirdi. Ekonomik durumun geçen yılın başlarına göre şu an çok daha iyi olduğuna inanıyorlar, ticaret savaşının “büyük riski” ve “aşırı değerlenmiş” döviz oranı güvercin bir politikaya bağlı olmalarını sağlıyor. SNB faiz oranlarını artıran son merkez bankası olacak gibi ancak günlük bazda, Frank’ın performansı nadiren SNB politikası ile hareket ediyor.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ