Akıllı Gündem

Amerika’da kapitalizm müzesi kuruldu

Küreselleşme ve kapitalizm karşıtları, G20 toplantısını protesto etmek için Almanya’da gösteri yaparken, kapitalizmin merkezlerinden ABD’de sistemin kurucuları genç kuşaklara, sistemin yol açtığı sorunları sanatla anlatıyorlar. 

Amerika’da kapitalizm müzesi kuruldu

Amerika’da kapitalizm müzesi kuruldu. Kaliforniya eyaletinin Oakland kentinde kurulan müze, kapitalizmi sanatla anlatıyor. Kapitalizme eleştirel yaklaşan müzenin amacı genç kuşaklara bu sistemin ideolojisi, geçmişi ve yol açtığı sonuçları anlatmak. Müzenin bir bölümü 2009 finans krizi sonrası iflas eden bankalara ayrıldı.

Batan yada iflas eden finans şirketlerinin flamaları, müzenin tavanına asıldı. Müzede, Amerika’daki saat başı ücreti temsil eden bir esereden yer verildi. Ahşap kutuya takılı kolun bir saat boyunca çevrilmesi; Kaliforniya’daki bir saat ücrete denk gelen 12,86 sentlik bozuk paranın dökülmesini sağlıyor.

Kapitalizm müzesinde dikkat çeken bir diğer köşeyse önünde ekranlar bulunan koşu bandı. Koşu bandında ne kadar hızlı koşulursa, ekrandaki dikiş makinasının hızı o kadar artıyor. Bu eser kapitalist sistemdeki çalışma hayatının zorluklarını anlatıyor.

Müzede sergilenen bir diğer eser kağıttan yapılmış tuğlalar. Kredi kartı ekstrelerinden üretilen yanabilir tuğlalar, kriz sonrası değersiz hale gelen kağıtları temsil ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ