Akıllı Gündem

Amazon Trump’ın hedef tahtasında

ABD Başkanı Donald Trump, online alışveriş devi Amazon’u vergi ödememekle suçladı

Amazon Trump’ın hedef tahtasında

ABD Başkanı Donald Trump, online alışveriş devi Amazon’u vergi ödememekle suçladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın eleştiri oklarının hedefinde bu sefer Amazon vardı. Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi çok az vergi ödemekle suçlandı.

Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Amazon’la ilgili endişelerimi seçimlerden önce de belirtmiştim. Diğerlerine kıyasla Amazon ya çok az vergi ödüyor ya da hiç ödemiyor. Bizim posta servisimizi “Postacı Çocuk” gibi kullanıyor ve binlerce perakendecimizi piyasa dışı bırakıyor” dedi. 

Amazon ve birçok teknoloji devini çok hızlı büyüdükleri ve çok fazla güçlendikleri için eleştiren Trump, aralık ayında, son 30 yılın en büyük  vergi sistemi değişikliğini içeren 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimleri tasarısını imzalamıştı. Düzenlemeyle birlikte Amerikalı şirketlere yönelik kurumlar vergisi oranın 2018 itibarıyla yüzde 35’ten yüzde 21’e indirildi.

ABD’nin online ticaretinin yüzde 43,5’ini elinde tutan Amazon, son yıllarda agresif bir büyüme sergiliyor. Haziran 2017’de gıda perakendecisi Whole Foods’u 13,7 milyar dolara satın alması şirketin satışlarını patlattı.

Geçen yıl 178 milyar dolar satış açıklayan Amazon, bu satışlardan 3 milyar dolarlık kâr etti.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ