Akıllı Gündem

Amazon Dubai merkezli Souq.com’u satın alıyor

E-ticaret devi Amazon, Ortadoğu’nun en büyük e-ticaret şirketi Souq.com satın almak için anlaştı.

Amazon Dubai merkezli Souq.com’u satın alıyor

Amerikalı elektronik ticaret firması Amazon, Dubai merkezli Souq.com adlı sitenin satın alınması için hissedarlarla anlaşma sağladı.

Geçen sene yapılan değerlendirmelerde 1 milyar dolar fiyat biçilen Souq.com’un satış bedeli yaklaşık 650 milyon dolar olabilir. Amazon’un aracılık için küresel finans kuruluşu Goldman Sachs ile görüştüğü ifade ediliyor.

Piyasa değeri 400 milyar dolar olarak tahmin edilen Amazon, gelişmekte olan pazarlarda agresif bir büyüme stratejisi izliyor. Yakın zamanda Hindistan’a milyarlarca dolar yatırım yapan ve mağazalarını sanal ortamdan gerçeğe taşımaya hazırlanan Amerikalı şirket, Meksika’da da faaliyete başlamıştı.

 

AÇIK ARTIRMA SİTESİNDEN ORTA DOĞU TAHTINA 
Tüketici elektroniği, ev gereçleri ve konfeskiyon başta olmak üzere pekçok kategoride ürün satışı yapan Souq ise, Orta Doğu ve Arap Dünyası’nun en büyük internet perakendecisi olarak biliniyor.

2005 yılında eBay tarzı bir internet açık artırma sitesi olarak faaliyete geçen fakat sonradan üçüncü taraf mağazalar için birer pazar yerine dönerek internet perakendiciliğine evrilen Souq.com; Umman, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan’da çok güçlü olmasıyla biliniyor.

Arap şirket, geçen sene Standard Chartered, Baillie Gifford gibi kuruluşlardan geçen yıl 275 milyon dolar fon toplamıştı.

Genç ve teknoloji düşkünü nüfusu sayesinde elektronik ticaretin hızla geliştiği Orta Doğu ülkeleri, özellikle de Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, akıllı telefon piyasası için çok değerli durumda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ