Akıllı Gündem

Altınbaş’ın bankaları Creditwest Bank ile Albank rakip oluyor

Altınbaş Holding’in Kuzey Kıbrıs’ta açtığı yeni bankası Albank, grubun ilk bankası Creditwest Bank’a rakip oluyor.

Altınbaş’ın bankaları Creditwest Bank ile Albank rakip oluyor

Altınbaş Holding, Gaziantepli Mehmet Altınbaş’ın 1950’li yıllarda temellerini attığı Türkiye’nin en önemli gruplarından biri. Mücevherat, finans, enerji, lojistik ve eğitim olmak üzere beş ana alanda faaliyet gösteriyor ve yıllık 8,6 milyar TL’lik bir ciroya sahip. Bugün grup altı erkek kardeş, Ali, Vakkas, Sofu, imam, Hüseyin ve Nusret Altınbaş tarafından yönetiliyor.

Kardeşlerin Altınbaş Holding haricinde kendi özel işleri de bulunuyor. En küçük kardeş Nusret Altınbaş’ın aracı kurumu Alnus Yatırım faaliyete başladı. En büyük kardeş Ali Altınbaş’ın Altay Portföy Yönetimi isimli bir portföy yönetim şirketi var. Yine kardeşlerden İmam ve Hüseyin Altınbaş’ın şirketi Altınbaş Holding, finans, eğitim, perakende, gayrimenkul, enerji, mücevherat, lojistik, tanın ve tekstil alanlannda faaliyet gösteriyor. Altınbaş Holding’in çatısı altında İmam ve Hüseyin Altınbaş’ın Altınbaş Holding hisselerinin yönetimi de var.

Geçen hafta Altınbaş Holding’in yeni bir yatırımıyla ilgili bir gelişme oldu. Altınbaş Holding tarafından yapılan açıklamada. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermek üzere Albank’ın kurulduğu bilgisi verildi. Başkent Lefkoşa’da hizmete girecek olan Merkez Şube’nin ardından, Albank, Kuzey Kıbrıs’ta yeni şubeler açarak bireysel ve özel bankacılık, ticari bankacılık, KOBÎ bankacılığı, kurumsal ve yatırım bankacılığı, döviz, para piyasaları işlemleri ile uluslararası bankacılık hizmetlerini içeren geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürecek. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Kuzey Kıbrıs halkının finansal ihtiyaçlarım doğru şekilde analiz ederek, onlara dünya standartlarında finansal hizmetler sunacağız” ifadesi kullanıldı.

Burada aslında Altınbaş Holding, Albank yatırımıyla Altınbaş Holding’e rakip duruma geliyor. Şöyle ki. Altınbaş Holding her ne kadar Gaziantep’te kurulmuş olsa da yükselişini Kuzey Kıbrıs’taki yatırımlarıyla başlattı. Grup, 1985 yılında Türkiye pazarına geri döndü. Altınbaş Ailesi, finans alanındaki ilk yatırımı olan Altınbaş Bank’ı da yine ikinci memleketleri olan Kuzey Kıbrıs’ta açtı. Sonrasında bankanın adını Creditvvest olarak değiştirdi. Altınbaş Holding, Creditwest markası altında Kuzey Kıbrıs’ta bankacılık, sigortacılık ve bireysel finansman alanında faaliyet gösteriyor. Ukrayna’da 2007 yılından bu yana iki şube ile bankacılığa devam eden Altınbaş Holding, Türkiye’de de Creditwest Faktoring ile hizmet veriyor. Creditwest Bank Kıbrıs, bugün Kuzey Kıbrıs’ın el büyük özel sermayeli bankası konumunda ve 14 şube ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Konuyla ilgili olarak İmam Altınbaş’a telefonla ulaşmaya çalıştık. Ancak Altınbaş Holding’in Etiyopya’da sürdürdüğü tarım ve tekstil yatırımlarıyla ilgili olarak bu ülkede olduğu bilgisini aldık. Daha sonra Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınbaş’a ulaştık. Hüseyin Altınbaş, INC Bank’ın Kuzey Kıbrıs’tan çekilme yönünde bir hamlesinin olduğunu, bunu değerlendirdiklerini söylüyor.

Hüseyin Altınbaş, “Bu yeni yatırımla Creditwest Bank ile Albank rakip olmuyorlar mı?” sorumuza ise hu durumun bir sorun tenkil etmediği cevabını veriyor. Altınbaş, “Creditwest Kuzey Kıbrıs’ın en güçlü özel sermayeli bankası. Albank daha yeni adımlar atacak. Hem biz hissedarlar olarak iki farklı banka yönetimi görmüş olacağız. İki banka arasında tatlı bir rekabet ortamı olacağını düşünüyorum” diyor.

Ekonomist

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ