Akıllı Gündem

Altın Suriye Gerilimleri Sürdükçe Artış Yaşıyor

Altın Suriye Gerilimleri Sürdükçe Artış Yaşıyor

Investing.com – Altın, Orta Doğu’daki gerilimler arttıkça ve riskten kaçınma, yatırımcıları kıymetli madenlere yönlendirdikçe Cuma günü artış yaşadı.

Comex’te Haziran vadeli altın vadeli işlemleri %0,17 artışla 1.344,20 dolar oldu.

Rus bir diplomatın, Rusya kuvvetlerinin Suriye’de yerleşmiş ABD füzelerini vuracağını söylemesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, haftasonu iddia edilen bir kimyasal saldırıya cevaben yakın bir askeri eylem için “hazır olması” konusunda Rusya’yı uyardı.

Trump ve ulusal güvenlik yardımcıları Perşembe günü Suriye’deki ABD seçeneklerini tartıştı, ancak saldırıya dair “bugün yarın gerçekleşebileceğine dair” attığı tweet ile şüphe uyandırdı.

ABD dolarının düşük fiyatlı olması da külçeyi destekledi.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,10 düştü ve 89,40 dolara geriledi.

Yatırımcılar politik veya ekonomik belirsizlik dönemlerinde bir değer deposu olarak altını ararlar. Zayıf bir dolar, dolarla fiyatlanmış madenleri diğer döviz tutanlar için ucuz hale getirir.

Dolar Perşembe günkü artışının ardından düşüş yaşadı. Fed’in Mart ayı toplantı tutanakları, yetkililerin önümüzdeki aylarda ekonomi sağlamlığını koruyup, enflasyon artacağına inandığını gösterdikten sonra Amerikan doları artış yaşadı ancak ticari gerilimler üzerine düşüşe geçti.

Altın ABD dövizi ile fiyatlanır ve dolar arttığı zamanlarda diğer döviz tutanlar için daha pahalı hale gelir.

Öte yanda Comex’te, gümüş vadeli işlemleri %0,38 artış ile 16,535 dolar oldu. Diğer kıymetli madenler arasında, Platin vadeli işlemleri %0,19 artarak 936,60 dolar olurken, Paladyum %1,48 artış ile 973,30 dolardan işlem gördü. Bakır vadeli işlemleri %0,64 getiri elde ederek 3,083 dolara ulaştı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ