DOLAR
8,4716
EURO
10,0724
ALTIN
497,95
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Altın fiyatlarında yükseliş devam eder mi

Yatırımcıların son dönemde Kuzey Kore – ABD gerginliği nedeniyle en çok takip ettiği yatırını araçlarının başında altın geliyor. Altında ons fîyatının ateşi yükseliyor. Ons altın, bu yıl üçüncü kez 1.295 dolar seviyesini test etti. Uzmanlar, bu seviyede önemli bir kırılma olacağı görüşünde değil. Gram altında ise dolardaki olası yukarı hareketlere bağlı olarak 150 TL’nin üzeri görülebilir.

Altın fiyatlarında yükseliş devam eder mi
28.08.2017 09:07
0
A+
A-

Türkiye, altına yatırımda öne çıkan ül­keler arasında yer alıyor. Hemen her evde tasarruf amaçlı veya takı olarak kullanılmak üzere altın bulunuyor. Yastık altı altın olarak tabir ettiğimiz bu yatırımı konusunda resmi bir kayıt yok. Piyasada yastık altında piyasa değeri 220 milyar dolar olan 5 bin ton altın ol­duğu tahmin ediliyor.

Dünya Altın Konseyi‘nin 2015 yılı raporuna göre ise Türkiye’de yastık al­tı olarak ifade edilen altın miktarı 150 milyar dolara karşılık gelen 3 bin 500 ton. Türkiye’de altının ekonomiye kazandırılması anlamında çeşitli çalışma­lar yapılıyor. Altın mevduat hesabı, al­tına dayalı yatırım fonları, bireysel emeklilik altın fonları, yatırımcılara bir alternatif olarak sunuluyor. Altın mev­duatı olarak tutulan para tutarı son BDDK verilerinde yaklaşık 23.1 milyar TL Kıymetli madenler türünde yönetilen fon büyüklükleri yatı­rım için 380 milyon TL iken bu rakam emeklilik fonlarında 3 milyar TL’yi aş­mış durumda. Yani toplamda 26,5 mil­yar TL lik (7,5 milyar dolar) ekonomi­ye kazandırılmış altın bulunuyor.

Mevduat tarafında son altı ayda il­ginin hızlı biçimde yükseldiğini söyle­yen Ata Portföy Genel Müdür Yardım­cısı Altuğ Dayıoğlu, bunun bankacılık istatistiklerine yansımasının son açık­lanan raporda görüldüğünü söylüyor.

Özellikle emeklilik fonlarındaki raka­mın oldukça önemli olduğunu anlatan Dayıoğlu, bu fonların katılımcılarının altını önemli bir yatırım ve risk yöneti­mi aracı olarak gördüklerini kaydedi­yor.

 

ONS ALTINDA SON DURUM

Sonuçta son dönemde ağırlıklı olarak Kuzey Kore – ABD gerginliği kaynaklı olarak ons fiyatında yasanan yükseliş, piyasalarda yakından izleni­yor. Peki altın piyasasında beklentiler ne yönde?

Ons altın fiyatlarındaki yükseliş son yıllarda ağırlıklı olarak politik ve jeopolitik haller akışlarıyla tetiklendi. Brexit gibi piyasalara sok etkisi yaratan unsurların ons üzerinde çok hızlı bi­çimde fiyatlandığını gördük. Altuğ Dayıoğlu, özellikle bu vıl merkez banka­larının parasal sıkılaştırma sinyalleriy­le makro veriler arasında ortaya çıkan ayrışmanın ons hareketinde daha bü­yük etken olduğunu söylüyor. Dayıoğlu, “Bundan sonra ABD verilerinde­ki ekonomik güçlenmeye yönelik sin­yalleri ve ABD – Kuzey Kore gerginliği­ni yakından takip edeceğiz. Buradaki dinamikler çok hızlı biçimde ons lehi­ne ya da aleyhine çalışabilir” diyor.

 

GERGİNLİKTEN BESLENDİ

Kuzey Kore’nin füze denemeleri nedeniyle ABD ile yaşadığı gerginlikle birlikte ons altının son bir ayda 1.210 dolardan 1.280 dolar seviyesine doğ­ru hareket ettiğini gördük.

Son iki ay içerisinde üç kere 1.200-1.295 dolar aralığında fiyat­lamaların tepe ve dip sevi­yelerini test ettiği­ni söyleyen Ahlatçı Yatırım Ya­tırım Uzmanı Muammer Demir, önümüzdeki dönem­de ABD tahvil faizlerinde yaşana­cak yukarı veya aşağı yönlü hareketle­rin ons altın fiyatında etkili olacağını anlatıyor ve “1.295 dolar seviyesi yukarı yönlü geçilmediği sürece, olası pozitif ABD veri akışının doların de­ğerlenmesine veya altının sınırlı olsa da aşağı yönlü yönelmesine neden olabileceğini düşünüyoruz” diyor.

GRAM ALTINDA NE OLUYOR?

Ons altında görülen değerlenme gram/n. fiyatlarını da yukarı taşıdı. Dolar/TL kurundaki düşüşlerin zayıf ol­ması ve genel olarak 3,50 seviyesi üze­rinde denge yakalamış olması da gram/TL’deki yükselişi destekledi. Gram altında 139’lu seviyelerden başlayan yükseliş dalgası 147 sınırlarından döndü.

IKON Menkul Genel Müdürü En­gin Kum. “Bundan sonraki süreçte pi­yasalardaki odak noktası FED’in eylül ayındaki toplantısı olacak. Buradan çı­kacak sonuç ve açıklamalar altındaki seyrin devamlılığı açısından önem ta­şıyor” diyor. Kuru, FED’in eylül ayın­da bilançosunu daraltmaya başlayaca­ğı beklentisiyle ons tarafında yaşana­bilecek geri çekilmeye dikkat çekiyor. Engin Kum. bu durum gram/TL’yi baskılasa da kur tarafında yaşanabilecek toparlanmayla bunun sınırlı kalacağı­nı düşünüyor ve gram/TL’nin yıl so­nuna doğru 145-150 bandında seyrini devam ettirmesini bekliyor.

FONLAR ONE ÇIKTI

Gram altın geçen yıl en çok kazan­dıran yatırım araçları arasında yer aldı. Altın fiyatındaki hareket, yatırım fon­ları ve BES fonları tarafında da altına dayalı fonların getirileriyle öne çıkma­sını sağladı, özellikle doların kuvvet­lenmesi ile yerli yatırımcılar gram TL’de önemli kazanım elde etti.

Bu yıl ise hareketin daha çok ons tarafından kaynaklandığını söyleyen Altuğ Dayıoglu, buna karsın bu yıl do­larında global anlamda gözlenen zayıflı­ğın gram/TL’de fiyatların 140-150 TL bandında sıkışmasına neden olduğu­nu belirtiyor. Jeopolitik gerginlikler ön plana çıkar ve bu yüzden güvenli li­manlara kaçış senaryosu gündeme ge­lirse yıl sonunda gram/TL’de 150 TL üzeri bir yer görmemizin kuvvetli bir olasılık olduğunu aktaran Dayıoğlu, aksi takdirde bu bant içerisinde kal­maya devam edileceği kanaatinde.

Mevcut gündem maddeleri ile ons altının 1.296 dolar direncini geçme potansiyelini zayıf bulan Yatırım Fi­nansman Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Göksel Tekiner, gram/TL tarafında ise 152 TL’yi zirve olarak gö­rüyor. Tekiner, bu direncin geçilebilmesinin kur hareketlerine bağlı oldu­ğunu söylüyor.

 

“Gram altında yıl sonu hedefi 154 TL”

“Yıl sonu için 1.300-1.320 dolar seviyelerinde ons altın ve 3.70 dolar/TL kuru beklentisiyle gram altının daha yukarı seviyelerde olmasını bekliyoruz. 3,70 kur ve 1.300 dolar/ons altın, bizi yıl sonu için 154 TL gram altın fiyatlamasına getiriyor. Ana destek seviyeleri 143 ve 145 TL seviyeleri. Yıl içerisinde ise 140 TL seviyeleri alış seviyesi için gram altının tepki verdiği dip seviye. Yukarı yönlü yükselişlerde 147.50 TL ve daha üzerinde 149-150 TL aralığı, 154-155 TL öncesinde önemle takip edilmesi gereken direnç seviyeleri.”

 

Ons altında direnç 1.296 dolar

“Son aylarda güçlenen yükseliş eğilimiyle 2017 yılı içerisinde iki defa test edilen 1.296 dolar direncine yaklaşan altın fiyatlarında 1.267 dolar kısa vadede önemli destek. Mevcut küresel gündemde risk arttıracak yeni unsurların yaşanmaması halinde 1.296 dolar direncinin geçilme olasılığı düşük. Teknik göstergelerde görülen yorgunluk emareleri bu desteğin kırılma potansiyelini güçlendiriyor. Bu nedenle kısa vadeli yön hareketlerinde 1.267 dolar yakından takip edilmeli. Bu seviyenin kırılması halinde artan gevşeme eğilimiyle beraber 1.251 dolar ve 1.239 dolar seviyeleri sırasıyla kısa vadeli alt destekler olarak takip edilebilir”

Talip Yılmaz / Ekonomist

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.