Akıllı Gündem

Altın fiyatları, zayıf dolar ve ticari gerilimler üzerine yükseliyor

Altın fiyatları, zayıf dolar ve ticari gerilimler üzerine yükseliyor

Investing.com – Altın fiyatları Pazartesi günü zayıflayan dolar ve ABD ve Çin arasında artan gerilimler ile destek gördü.

New York Emtia Borsası’ndaki Comex’te Haziran vadeli altın vadeli işlemleri 8,00 dolar arttı ve 1.335,3 dolar oldu.

Çin Pazartesi günü, ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına koyduğu gümrük vergilerine karşılık olarak, ABD’nin belirli ithal ürünleri üzerindeki tarifeleri %25’e çıkaracağını duyurdu.

Bu hamle ile dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari gerilimler yoğunlaştı. Ticaret savaşı yolunun tamamen açılacağı ve küresel ekonomiye darbe indirebileceğine dair yatırımcı korkuları artabilir.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,21 düşüş ile 89,56 seviyesine geriledi.

Yatırımcılar, ekonomik veya siyasi belirsizlik dönemlerinde bir değer deposu olarak altın ararlarken, zayıf bir dolar, dolarla belirlenen emtiaları diğer döviz tutan yatırımcılar için daha ucuz hale getirir.

Ticaret hacmi Pazartesi günü, Avrupa piyasalarının Paskalya tatilinden dolayı kapalı olmasıyla düşük olacak gibi görünüyor. ABD piyasaları Kutsal Cuma tatili sonrası yeniden açıldı.

Yatırımcılar Arz Yönetimi Enstitüsü’nün ABD imalat endeksinin yayınlanmasını bekliyor.

Diğer kıymetli maden ticaretinde, gümüş vadeli işlemleri %1,12 artış ile 16,450 dolara yerleşti. Platin vadeli işlemleri %0,99 yükselerek, 941,80 dolar oldu.

Baz metaller arasında, bakır vadeli işlemleri %1,21 değer kazanarak 3,062 dolara ulaştı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ