Akıllı Gündem

Altın Fiyatları Temkinli Ticarette Sakin Kaldı

Altın Fiyatları Temkinli Ticarette Sakin Kaldı

Investing.com – Altın fiyatları Salı günü, dolar döviz sepeti karşısında pek değişim yaşamazken, sakin kaldı. Çin Başbakanı Xi Jinping’in ithalat tarifelerini düşüreceğine dair söz vermesinin ardından ABD ve Çin arasında muhtemel bir ticaret savaşı korkuları yatıştı.

New York Emtia Borsası’ndaki Comex’te Haziran vadeli altın vadeli işlemleri 1.339,50 dolardan işlem görüyor.

Asya için Boao Forumu’nda konuşan Xi, Çin’in araçlar üzerindeki ithalat tarifelerini düşüreceğini, fikri mülkiyet haklarını korumayı güçlendireceğini ve ithalatı teşvik edeceğini söyledi.

Xi ayrıca, Soğuk Savaş zihniyetinin, sıfır – sonuç düşüncesinin ve tecritçiliğin günümüz dünyasında yeri olmadığını ve yalnızca barışçıl gelişmelerin ve dayanışmanın sonuç getirebileceğini söyledi.

Bu değerlendirmelerle, kısasa kısas tarife çekişmesine dair yatırımcı tedirginliği ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret savaşı yolunun açılabileceğine dair korkuları yatıştı.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, tüm gün için neredeyse değişmedi ve 89,53 ile sonlandı.

Altın ABD dövizi ile fiyatlanır ve dolar arttığında diğer döviz tutanlar için pahalı hale gelir.

Altın fiyatları, jeopolitik gerilimlerin güvenli liman talebini desteklemesi ile destek görmeye devam etti. Suriye’ye kimyasal silah saldırısı şüphesinin ardından artan gerilimler arasında, ABD – Rusya ilişkilerinin bozulacağına dair piyasada korkular hakim.

Yatırımcılar politik veya ekonomik belirsizlik dönemlerinde bir değer deposu olarak altını ararlar.

Diğer kıymetli maden ticaretinde, gümüş %0,21 düşüş ile16,495 dolar seviyesinde işlem görürken, Platin vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 937,50 dolar oldu.

Baz metaller arasında, bakır vadeli işlemleri %0,62 yükseldi ve 3,096 dolardan işlem gördü.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ