Akıllı Gündem

Altın fiyatları rekor sonrası kazançlarını koruyor

Altın fiyatları rekor sonrası kazançlarını koruyor

Investing.com – Geçen hafta FOMC toplantısı öncesinde 1,307$ seviyesine gerileyen Ons Altın, hızlı yükseliş göstererek 1,355$ seviyesine çıktı.

Bu toplantıda faiz artışı bekleyen piyasalarda FOMC toplantısındaki asıl fiyatlama 2018 için planlanan faiz öngörüsünde değişikliğe gidilebilme riskiydi, ancak Fed, 2018 için 3 tahminini korudu. Piyasalarda yaşanan rahatlama ile dolarda bir miktar gerileme görülürken Ons Altın, ilk etapta 1,307$ seviyesinden 1,336$ seviyesine hızlı atak gösterdi.

Fed toplantısının hemen ardından ABD’nin Çin’den ithal edilen mallara en az 50 milyar dolarlık gümrük tarifesi uygulayacağı haberleri dolarda değer kaybı yarattı ve ticaret savaşlarının artacağı endişeleri ile Ons Altın’daki yükselişi hızlandırdı. Bu gelişmelere ek olarak ABD ve Rusya, AB ve Rusya arasındaki diplomat krizi de fiyatlara destek sağladı.

Dün itibari ile 1,355$ seviyesine çıkarak Şubat ayı sonrası zirveyi gören Ons Altın, bugün değer kaybı yaşıyor.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ABD ve Çin arasında 50 milyar dolarlık gümrük tarifesine gerek kalmadan daha ılımlı bir anlaşmaya varılacağını açıklaması riskleri bir miktar azaltırken Ons Altın’da da gerileme yarattı. Kıymetli metal bugün 1,356$ seviyesinden %0,37 kayıpla 1,348$ seviyesine geriledi.

Ons Altının geçen hafta son zamanların en iyi performansını gösterirken yurt içinde de altın fiyatları rekor kırdı.

Bilindiği gibi TL, 12 Mart itibari ile sert düşüşler yaşadı ve bu süreçte altının küresel piyasalarda yükselmesi, USD/TRY kurunun rekor kırması ve talebin artması ile yurt içinde Gram Altın fiyatları 173 TL’yi aşarak rekor kırdı.

Bu sabah 173,30 TL üzerine çıkarak rekoru tekrarlayan Gram Altın, son saat itibariyle 172,60 TL’den işlem görüyor ve çeyrek altın da 281 TL’ye hafif gerileme gösterdi.

Altın fiyatlarında Ons tarafındaki fiyatlamaya oranla dolar kurundaki fiyatlama daha belirgin, bu nedenle öncelikli olarak USD/TRY kurunda yaşanacak geri çekilme altın fiyatlarında düşüş sağlayabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ