Akıllı Gündem

Altın fiyatları, küresel ve yurt içi piyasada haftaya yükselişle başladı

Altın fiyatları, küresel ve yurt içi piyasada haftaya yükselişle başladı

Investing.com – Paskalya tatili nedeniyle sakin geçen işlem gününde Ons Altın, haftaya oldukça iyi başladı. Geçen hafta 1,355$ seviyesinden 1,320$ seviyesine gerileyerek sert düşüş yaşayan sarı metal, yeni haftaya yükselişle başladı.

ABD ile Çin arsındaki gümrük tarifesinin altın fiyatlarını desteklediği önceki haftalarda olduğu gibi bu hafta da benzer durum yaşanıyor. ABD’nin Çin’e 60 milyarlık ek gümrük tarifesi kararının ardından Çin’den de misilleme gelmesi ve bazı ABD mallarına %15 ila %25 aralığında ek gümrük tarifesi uygulanacağı kararı dolarda baskı yaratırken Ons Altın’ın 1,335$ seviyesine yükselmesini sağladı.

ABD ve Çin arasındaki gümrük tarifesi gerginliğinin artacağı endişeleri güvenli liman olan altının tekrar talep görmesini sağlıyor ve haftanın devamında ABD’nin Çin’e dair uygulayacağı tarifeyi genişletmesi fiyatlardaki artışı hızlandırabilir.

Ons Altının aylık performansına baktığımızda Aralık ve Ocak aylarında hızlı yükseliş gösteren fiyatlar, Şubat ayına kayıpla tamamladı. Mart ayı başlarında düşüş yaşayan fiyatlar, sonrasında toparladı ve kıymetli metal Mart ayını artıda kapattı.

Fiyatlamada ticaret savaşı endişeleri oldukça etkili ve bunun yanında dolardaki zayıflık da düşüşlerin sınırlı kalmasını sağlıyor, ancak bu hafta açıklanacak ABD verileri ile gümrük tarifesine dair gelişmeler dolar pozitif olursa Ons Altında tekrar 1,300$ tabanına doğru kayıp yaşanabilir. Kısa vadede bu seviye üzerinin pozitif bölge olması ve orta vadede düşüş trendinin devam etmesi altına olan talebin de süreceğini gösteriyor.

Yurt içinde altın fiyatları rekor sonrası geçen hafta 168 TL’ye geriledi, ancak yeni haftaya alıcılı başladı ve 169 TL üzerinde fiyatlanıyor. USD/TRY kurundaki fiyatlamanın da geri çekilmeye olumlu etkisi oldu, ancak 168 TL üzerinde yükseliş riski güncelliğini koruyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ