Akıllı Gündem

Altın Fiyatları Güvenli Liman Taleplerinin Artmasıyla %1 Yükseldi

Altın Fiyatları Güvenli Liman Taleplerinin Artmasıyla %1 Yükseldi

Investing.com – Altın fiyatları Pazartesi günü yükseldi, zayıf Dolar ve güvenli liman taleplerinin artmasına sebep olan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerinden etkilendi.

Altın vadeli işlemleri Haziran teslimatında New York Menkul Kıymetler Borsası’nın Comex kolunda en son yaklaşık %1,1 artarak 1.341,60$ oldu.

Piyasa katılımcıları haftanın başında yükselen ticaret gerilimlerine odaklanıyor. Çin Pazartesi günü ABD’nin alüminyum ve çeliğe getirdiği vergilere cevap olarak ABD ithalatlarına %25’e varan ek gümrük vergilerini duyurdu.

Bu hamle, yatırımcıların geniş çaplı ticaret savaşının patlak verebileceği korkularını yukarı çeken ve küresel ekonominin tamamen etki altına alınabileceği Dünya’nın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimlerini kızıştırdı.

Trump yönetimi bu hafta, Dünya’nın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimlerini yukarı çekmesi kesin gözüyle bakılan bir hamleyle, Pekin’i teknoloji aktarım politikalarından dolayı cezalandırmak için ABD gümrük vergilerinin hedef aldığı Çinli ithalatların listesini yayınlayacak.

Yatırımcılar politik veya ekonomik belirsizlik zamanları esnasında değerli bir kaynak olarak altına yöneliyor.

Bu sırada, Dolar’daki düşüşler de Pazartesi günü altın fiyatlarını destekleyen başka bir etken oldu.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performasını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,21 azaldı ve 89,56 puan oldu.

Zayıf bir Dolar da diğer dövizlerdeki sahipleri için emtiayı daha ucuz hale getiriyor.

Ticaret hacimleri bugün Avrupalı piyasaların Paskalya tatili dolayısıyla Pazartesi günü de kapalı kalmasından ötürü düşük seyretti.

Maden ticaretinde öte tarafta, gümüş %2,26 kazanarak 16,635$ oldu, platinyum %0,50 arttı ve 937,30$ oldu, palladyum %0,73 azalarak 936,95$ olurken, bakır %1,27 kazandı ve 3,063$’a geldi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ