Akıllı Gündem

Altın Fiyatları Güçlü Dolar Etkisi Sürdükçe Düşüş Yaşıyor

Altın Fiyatları Güçlü Dolar Etkisi Sürdükçe Düşüş Yaşıyor

Investing.com – Altın fiyatları Perşembe günü, bir önceki oturumda iki ayın yükseğinden geri çekilerek düşüş yaşadı. Güçlü dolar etkisini sürdürürken, Suriye’deki gerilimler sakinledi ancak yatırımcıların aklı hala orada.

New York Emtia Borsası’ndaki Comex’te Haziran vadeli altın vadeli işlemleri%0,68 düşüş ile 1.350,50 dolardan işlem görüyor.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,28 artış ile 89,47 seviyesinde. Güçlü bir dolar, dolarla fiyatlanmış madenleri diğer döviz tutanlar için pahalı hale gelir.

Jeopolitik gerilimler ile kıymetli maden fiyatları Çarşamba günü iki ayın yükseği 1.369,10 dolara yükseldi.

Rus bir diplomatın, Rusya kuvvetlerinin Suriye’de yerleşmiş ABD füzelerini vuracağını söylemesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, haftasonu iddia edilen bir kimyasal saldırıya cevaben yakın bir askeri eylem için “hazır olması” konusunda Rusya’yı uyardı.

Yatırımcılar politik veya ekonomik belirsizlik dönemlerinde bir değer deposu olarak altını ararlar.

Artan jeopolitik gerilimlerin odağı, son haftalarda küresel finans piyasalarını etkileyen ABD – Çin arasındaki bir ticaret savaşına dair korkulardan kurtuldu.

Fed’in Mart ayı toplantı tutanakları, yetkililerin önümüzdeki aylarda ekonomi sağlamlığını koruyup, enflasyonun hedefleri olan %2’ye doğru artacağına inandığını gösterirken, dolar tutanakların ardından destek gördü.

Kimi yatırımcılar, tutanakların Fed’in altın gelişimini düşürücü potansiyel bir etkisi olan, para politikası daraltımını daha hızlı bir tempoda yapabileceğine dair düşünceyi desteklediğine inanıyor. Altın, oranlar arttığında getiri sağlayan varlıklar ile mücadele etmekte zorluk çekiyor.

Diğer kıymetli maden ticaretinde, gümüş %1,09 düşüş ile16,585 dolar seviyesinde işlem görürken, Platin vadeli işlemleri %0,32 düşüşle 931,30 dolar oldu.

Baz metaller arasında, bakır vadeli işlemleri %2,05 düştü ve 3,054 dolardan işlem gördü.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ