Akıllı Gündem

Altın fiyatları GSYİH raporu sonrası yükselen dolarla birlikte geriledi

Altın fiyatları GSYİH raporu sonrası yükselen dolarla birlikte geriledi

Investing.com – Altın fiyatları Çarşamba günü yükselen Amerikan doları ile birlikte değer kaybetti.

New York Emtia Borsası’ndaki Comex’te Nisan vadeli altın vadeli işlemleri %0,95% düşüşle 1.329,30 dolara geriledi.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi 0,55% artışla 89,45 puana yükseldi.

Güçlü bir dolar, yabancı döviz tutanlar için dolarla fiyatlanmış madeni, diğer döviz tutanlar için daha pahalı hale getirir.

Küresel ekonomik büyüme üzerine etki etmesine dair korkular arasında, ABD ve Çin’in korumacı politikalarının bir ticaret savaşına yol açacağı son endişeler altın talebini artırdı.

Ticaret Bakanlığı, GSYİH’nin 2,5%’ten 2,9%’a yükseldiğini ifade etti.

Yatırımcılar, Wall Street’in Salı günü erken bir toparlanmayı tersine çevirdiğini gördükten sonra hisse senedi hareketlerini takip ediyor. ABD’deki düşüşler Asya ve Avrupa’ya da yayıldı.

Tacirler son dördüncü çeyrek büyüme revizyonlarını ve askıda konut satışları verilerini bekliyor.

Geçen hafta, Fed’in kademeli faiz oranları artışı planlarına bağlı kalacağı ve bu yıl hala 3 faiz artırımı planladığında dair göstergeler arasında altın desteklendi. Altın, faiz oranları artış yaşadığında getiri sağlayan varlıklar ile rekabet etmede zorluk yaşar.

Diğer kıymetli maden ticaretinde, gümüş vadeli işlemleri %1,70 düşüşle 16,26 dolara gerilerken Platin 1,18% düşüşle 941,20 dolara geriledi. Paladyum ise 0,59% düşüşle 966,10 dolar oldu.

Baz metaller arasında, bakır vadeli işlemleri %0,35% düşüşle 2,990 dolara geriledi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ