Akıllı Gündem

Altın Fiyatları 2,5 Haftanın Yükseklerinden Düşüyor

Altın Fiyatları 2,5 Haftanın Yükseklerinden Düşüyor

Investing.com – Fed’in faiz artırımı politikasını daha agresif uygulamasına dair beklentileri zayıflatan karışık ABD ekonomi raporları sonrasında, Perşembe günü altın fiyatları, 2,5 haftanın yüksek değerlerinden geri çekildi.

Comex’te altın vadeli işlemleri %0,18 düşüş ile 1.355,6 dolar oldu. Çarşamba günü 2,5 haftanın yüksek değeri 1.358,50 dolara çıkmıştı.

Çalışma Bakanlığı’nın Çarşamba günkü raporlarında tüketici fiyatlarının Ocak ayında beklentilerin ötesinde %0,5 puan artması sonrası ABD doları yükselirken, kıymetli maden ilk olarak düşüş yaşadı. Geçen yılın aynı dönemine göre tüketici fiyatları geçen ay %2,1 artış ile %1,9 kazanç beklentilerini aştı.

Artan enflasyon Fed için faiz artırımlarını şimdiki beklentiden daha hızlı bir tempoda yapması adına bir katalizör olabilir.

Bununla birlikte Amerikan dolarının getirileri, ayrı bir raporda ABD perakende satışlarda Ocak ayında yaşanan %0,3 puan düşüşün görülmesiyle kısa ömürlü oldu. Beklentiler %0,2 artış yönünde iken bu gerileme, Fed’in enflasyon baskısını telafi etmeye yetecek faiz artırımını daha çabuk yapması konusunda sorun yaşamasına dair endişeleri açığa çıkardı.

Altın ABD oranları ve dolar hamlelerine karşı hassastır. Zayıf bir dolar altını diğer döviz tutanlar için ucuz hale getirirken, ABD oranlarındaki bir artış külçe gibi getiri getirmeyen varlıkların fırsat maliyetini artırır.

Perşembe sabahı, Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,18 gerileyerek 2 Şubat’tan beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi, 88,74 oldu.

Öte yanda Comex’te gümüş vadeli işlemleri %0,11 düşüş ile 16,87 dolardan işlem gördü.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ