Akıllı Gündem

Alman faşist partisi AfD’de lezbiyen lider Alice Weidel

Almanya’daki seçimlerin ardından meclise giren aşırı sağ parti AfD’nin kadın lideri lezbiyen Alice Weidel, bütün dünyanın ilgi odağına oturdu. Alice Weidel kimdir?

Alman faşist partisi AfD’de lezbiyen lider Alice Weidel

Nazilerden sonra meclise giren ilk aşırı sağcı parti olan, Almanya için Alternatif Partisi (AfD) 89 milletvekili çıkararak büyük başarı elde etti. Yabancı karşıtlığı ile tanınan AfD’nin bu başarısı bütün dünyada ses getirdi.  Yeni kurulan ve ilk kez katıldığı genel seçimlerde meclise girmeyi başaran AfD’nin, bir diğer dikkat çeken yönü ise liste başı adayı ve kadın lideri Alice Weidel’in lezbiyen olması.

 

Alice Weidel kimdir?

AfD’yi son seçimde büyük bir sıçramaya taşıyan 1979 doğumlu Alice Weidel, ekonomist ve finans danışmanı kariyeriyle dikkat çekiyor. Goldman Sach’s’ta çalışan Weidel, lezbiyen kimliğiyle öne çıkıyor. Weidel, Gay evliliğe karşıt partinin kadın lideri. Ancak bir başka kadınla, Sri Lanka kökenli İsviçreli film yapımcısı Sarah Bossard ile yasal partner olarak yaşıyor. Çiftin iki evlatlık çocuk sahibi olması da dikkat çekici.

Altı yıl boyunca Çin’de yaşayan Weidel, Çince’yi akıcı konuşabiliyor. Kendisini klasik bir liberal olarak tanımlayan siyasetçi, eşi Sarah Bossard’la İsviçre’de de evleri var.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ