Akıllı Gündem

Alman DHL’de yatırım konusunda en ufak bir soru işareti bile yok

DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Orkun Saruhanoğlu, Alman şirketin Türkiye’de yatırımlarına devam ettiğine vurgu yaptı.

Alman DHL’de yatırım konusunda en ufak bir soru işareti bile yok

DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Orkun Saruhanoğlu, Alman şirketin Türkiye’de yatırımlarına devam ettiğine vurgu yaptı.

Türkiye ile Almanya arasında siyasi zeminde ipler zaman zaman gerilse de ekonomik ilişkiler ivmesine devam ediyor. 

Alman siyasilerin açıklamalarına rağmen Alman şirketleri Türkiye’de yatırım planlarına devam ederken, Türkiye’deki yatırım ortamına ilişkin endişeleri olmadığı yönünde açıklamalarda bulunuyor. 

Bu yöndeki son açıklama Alman lojistik devi DHL’den geldi. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Orkun Saruhanoğlu, Türkiye’de son dönemde ilaç lojistiği tesisine 21 milyon liralık yatırım yaptıklarını, Türkiye’ye yatırım konusunda DHL’de en ufak bir soru işareti olmadığını söyledi. 

İnternet medyası ekonomi editörleri ile bir araya gelen Saruhanoğlu, konuyla ilgili şunları belirtti: “Bizim ilaç lojistiği yatırımımız darbe girişiminden sonra oldu. Bu gibi kararlar da önceden verilse de darbe girişiminden sonra geri çekilebilirdi ya da askıya alınabilirdi ancak hiç tereddüt bile yaşanmadı. 21 milyon liralık sağlık tesisinin içine yatırım yaptık. Sağlıkla ilgili lojistik yaptığımız bir tesise yapılan uzun vadeli bir yatırımdı bu. Bu gibi yatırımları en iyi ihtimal 7 senede çıkarıyorsunuz bu yatırımları.” 

3 ŞİRKET İLE FAALİYET GÖSTERİYOR

DHL, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 3 şirket ile faaliyet gösteriyor. İlk şirket DHL lojistik. Burada konvansiyonel depolama, dağıtım, katma değerli hizmetler, gümrükleme, bazı müşteri hizmetleri veriliyor.

Bir ikinci şirket DHL Express. DHL Express hızlı hava kargo taşımacılığı yapıyor. DHL Express yollarda küçük araçlarla paket teslimatı da yapıyor. Son olarak DHL Supply Chain geliyor.

Her şirketin kendi genel müdürlüğü var. DHL Express’in yaklaşık 30 bin müşterisi var Türkiye’de. DHL Supply Chain’in ise yaklaşık 115 müşterisi var. Çünkü DHL Supply Chain kurumsal çalışıyor. B2B denilen sadece kurumsal konvansiyonel hizmetler sağlanıyor. Bir de DHL Global Forwarding dediğimiz büyük konvansiyonel konteyner taşımacılığı, büyük montanlı hava, deniz ve kargo taşımacılığı yapan forwarding tarafımız var. Onlar da ağırlıklı uluslararası çalışıyorlar. Liman, konteyner taşımacılığı hizmetleri veriyorlar. 

YENİ SATIN ALMALARA AÇIK

Türkiye’deki lojistik pazarının çok parçalı olduğunu ve çok fazla sayıda yerel firma bulunduğunu ifade eden Saruhanoğlu, “Biz en büyük üç firma arasındayız ama bu üç firmanın toplamının pazarın yüzde 5’ine bile ulaşacağını zannnetmiyorum. 10-15 aracı olup belli bölgelerde hizmet veren firmalar var, nakliyecilikten gelme firmalar var, özel işler yapan firmalar var. Siz de bugün 10 araç alıp ben bu işe soyunuyorum diyebilirsiniz ancak en önemli olan konu ölçek ekonomisi.

İstanbul’da sektör için çalışan 2 milyon civarında araç var, küçük olanlar da dahil… Sektörde büyük bir potansiyel ve iş var.”

Pazardaki parçalı yapı nedeniyle satın alma ve birleşmelerin her zaman gündemde olduğunu ifade eden Saruhanoğlu, bu durumun DHL için de geçerli olduğunu söyledi. Yeni satın almalar yapma yönünde bazı planlarının olduğunu ifade eden Saruhanoğlu, şunları anlattı: 

“Konsolidasyon devam ediyor edecek de. Bugün yabancı firmaların, DHL özelinde konuşmam gerekirse Türkiye’ye ilgisi devam ediyor. Avrupa ya da başka ülkelerle politik anlaşmazlıklar dönem dönem olabilir. Türkiye’de potansiyel olduğu takdirde ben açıkçası Türkiye’de yatırımları durduruyoruz veya geri çekiliyoruz gibi bir gündem beklemiyorum. Lojistik firmaları burada satın alma yapabilir. Yarın öbür gün yeni satın almalar olması beni hiç şaşırtmaz. Kaldı ki dönem dönem biz DHL olarak piyasa araştırmasını hep yapıyoruz. İşimizi büyütmek için organik büyümenin dışında mevcutta verdiğimiz hizmetlere ilave katma eğer yaratacak bir firma varsa satın alırız.” 

Lojistikte spesifik alanlara odaklanan bazı markalara baktıklarını söyleyen Saruhanoğlu, “Bizim için ölçek tabii önemli ama hacmi büyütelim ya da ciro büyüsün diye satın alma yapma derdinde değiliz. Bizim için gerçekten müşterilerimize verdiğimiz hizmete bir katma değer yaratabileceğimiz bir hizmet türü varsa bunlarla ilgileniyoruz, piyasaya bakıyoruz, değerlendiriyoruz. Almanya’da birleşme satın alma departmanımız var. Dünyada, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki potansiyelle ilgili bizden her sene rapor istiyorlar. Biz de bunları değerlendirip rapor olarak gönderiyoruz.”

“AMAZON GELİYOR BİLİYORUZ, TÜRKİYE’DE HER TÜRLÜ E-TİCARET HİZMETİ İLGİ ALANIMIZDA”

DHL’in e-ticaret ile ciddi bir şekilde ilgilendiğini söyleyen Saruhanoğlu, bu anlamda firmalardan evlere mal taşıyan klasik kargo şirketlerine rakip olmayacaklarının altını çizdi. 

Türkiye’de hizmet verilecek her türü e-ticaretin ilgi alanlarında olduğunu vurgulayan Saruhanoğlu, “Tüketici DHL’i hiç görmeyecek. Biz malın ticaretini yapmayacağız, listemize girmeyecek. E-ticaret yapan firmalara kargo yönetimi gibi katma değer yaratılabilecek her türlü hizmeti sağlayacağız. Evlere teslimatı sadece belli başlı bazı bölgelerle sınırlı tutacağız. Bizim amacımız kargoculuk yapmak değil, amacımız dağıtım ya da depolama anlamında e-ticaret’in boşluklarını görüp bunu değerlendirmek.” dedi. 

Saruhanoğlu Amazon’un Türkiye’ye geleceği yönündeki haberler ve olası işbirlikleri ile ilgili olarak ise şunları söyledi: 

“Türkiye’ye geliyorlar. Onu biliyorum herkesin bildiği gibi… Ben şahsen bunun gibi firmaların Türkiye’ye gelme kararları varsa Türkiye’de e-ticarette yükseliyor olarak anlıyorum. İşte en son yine benim okudum bilgilere göre 40 milyar lira seviyesinde bir ciro bekleniyor bu sene e-ticarette. Bunlar büyük cazip rakamlar. Burası genç ve büyük bir ülke… Akıllı telefon kullanımı çok yüksek. Ne kadar çok gelirse Türkiye’de rekabet ortamı artar, hizmet kalitesi artar. Yenilikleri getirir. Belki sermaye getirir, istihdam sağlar. Dünyada da büyük firmalarla çalışıyoruz. Türkiye’de hizmet verilecek her türü e-ticaret bizim ilgi alanımızdadır. DHL Türkiye’de ilaç sektörü, e-ticaret ve perakende sektörü bizim için önceliklidir.” 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ