Akıllı Gündem

Alibaba.com’dan 1 milyon ABD’li işletmeye iş sözü

Alibaba.com’dan 1 milyon ABD’li işletmeye iş sözü

ÇİNLİ Alibaba,com’u duymayanınız kalmamıştır. İşte, bu Alibaba.com’un kurucusu Jack Ma, 20-21 Haziran’da ABD Detroit’te düzenlenen Gateway 17 Konferansı’nda çok ilginç açıklamalarda bulundu. Jack Ma dün “Bir milyar Çinli tüketiciye ulaşma” sözü ile ABD küçük işletmelerini Alibaba’ya çekmek için Detroit’te binlerce girişimci karşısında sahne aldı. Burada yaptığı konuşmada Alibaba’nın bir milyon küçük ABD’li işletmenin önümüzdeki beş yıl içinde internet üzerinden Çin ve diğer Asya ülkelerine satış yapmasına yardım edeceğine inandığını söyledi.

Yazımızda bu ilginç açıklamalara değineceğiz fakat öncelikle şunu belirteyim, bu konferans Alibaba’nın Çin’deki fırsatları ABD küçük ve orta ölçekli işletmelerde tanıtmak için attığı ilk resmi adım oldu. Konferansta ayrıca katılımcılara yönelik, özellikle e-ticaret platformlarıyla Çin’e neyin nasıl satılacağı konusunda bilgi veren ve böylece işlerini büyütüp küreselleşebilmelerini amaçlayan sunumlar ve oturumlar bulunuyor.

 

YEPYENİ BİR MODEL

Bildiğiniz gibi ABD’nin e-ticaret konusunda iki büyük markası var. Bunlar Amazon ve eBay. Jack Ma, şirketinin ABD’deki ticari stratejisinin Amazon veya eBay’den farklı olduğunu belirterek, “Modelimiz ABD’nin küçük işletmelerini ve çiftçilerini Çin’e ve Asya’ya getirmek. Çünkü yüksek kaliteli ürünlere ihtiyaç duyan çok sayıda orta sınıf Çinlimiz var” dedi.

Amerikalı gazeteci Charlie Rose’la yaptığı canlı röportajda, şirketi hakkındaki sahte ürün iddialarına da cevap verdi ve “İşimizde kanser olarak tanımlanabilecek üç şey var: Sahte ürün, fikri haklar ve hile yapmak. Başlangıçta bazı problemler olsa da, bunları düzeltmek zorundasınız. Tüm KOBİ’leri burada temin ederim, biz Online şirket ve IP korumasında lideriz” dedi.”*

Bir milyon kişiye nasıl iş sağlayabileceklerini ise şu şekilde açıklayarak, “Bir milyondan fazla küçük işletmeyi çevrimiçi hale getirebilir ve her bir işletme bir kişi için iş yaratabilirse bir milyon iş yaratabiliriz” diyen Ma, bu konuda oldukça bilgili hale geldiklerini de sözlerine ekledi.

 

“KÜRESELLEŞMEYE İNANIYORUM”

Alibaba’nın küçük ABD işletmelerini son 18 yıldır online satış ve satın alım konusunda desteklediğini söyleyen Ma, sadece Kaliforniya’da Ahbaba olarak 20 binden fazla iş oluşturulmasına yardımcı olduklarını belirtti.

Küreselleşmeyle ilgili görüşleri sorulan Ma, küreselleşmenin yanı sıra serbest ticarete de inandığını söyleyerek, “Geçtiğimiz 20 yılda küreselleşme ve serbest ticaret, büyük şirketler ve gelişmiş ülkeler için tasarlandı. Önümüzdeki 30 yıl içinde, küreselleşmeyi küçük işletmeler, gençler ve çiftçileri desteklemek için daha kapsayıcı hale getirmeliyiz” dedi.

Sonuç olarak, bugün itibariyle tüm dünyadaki ticaret hacminin yüzde 10’unu e-ticaret oluşturuyor. 10 yıla kalmadan bu oranın yüzde 40’a ulaşacağı öngörülüyor. Bu yeni dünyada sizce bulunduğumuz yer tatmin edici mi? Değilse, bireysel olarak kendinize nasıl vazife çıkarıyorsunuz merak ediyorum?..

Musa Savaş / Para

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ