Akıllı Gündem

Ali Nino heykelinin hikayesi nedir

Ali Nino heykelinin hikayesi nedir

Yaşamımız boyunca dizilere, filmlere ve romanlara konu olan türlü türlü aşk hikayelerine rastlarız. Bu hikayelerin bir çoğu bizim için klişeleşmiş, mutlu sonla biten zorlu aşk hikayeleridir.

Ancak klişeleşmeyen ve kalbimize dokunan aşk hikayelerine bugün nadir de olsa rastlamak mümkün. Tıpkı Gürcistan’da heykeli bulunan ve her ziyaretçisine aşkın yüceliğini tekrar tekrar hatırlatan Ali Nino heykeli gibi.

Doğu ile Batı arasında kalmış imkansız aşkın sahipleri Ali ile Nino, Gürcü ve Azeri kimliklerinden dolayı bir türlü kavuşamamışlardır. Epik aşk romanlarına konu olan ikilinin hikayesi 30’dan fazla dile tercüme edilmiştir. Kimi zaman bir filme konu olmuşlar kimi zaman ise Aşk Heykeli’ne dönüşmüşlerdir.

Yazarı halen bilinmeyen ve Gürcistan’da heykeli bulunan bu ikilinin öyküsü Azerbaycan edebiyatının klasikleri içerisinde yer alır. Tamara Kvesitadze tarafından yapılan bu Aşk Heykeli ise, 7 metrelik bir kadın ve erkek figüründen oluşmakta ve mekanik bir düzenle işlemektedir. Öyle ki bu düzen yaklaşık 10 dakikada bir iki aşığı birbirlerinin içinden geçirerek birleştirmektedir.

Gerçek yaşamda bir türlü kavuşamayan Ali ile Nino, böylece Batum’da her akşam 19:00’da birbiriyle kucaklaşmaktadır.

İnsanlık Anıtı’ndan en büyük farkı hareketli olması olan bu Aşk Heykeli, modern metalleri içeren bir üslupla hazırlanmıştır. Aşkın ölümsüzlüğünü ve sonsuzluğunu simgeleyen aşk heykeli fazlasıyla ziyaret edilmekte ve çevresinin aşka, sevgililere uğur getirdiği düşünülmektedir.

Emel ERBAŞLI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ