Akıllı Gündem

Aksa Enerji’den Afrika çıkarması

Aksa Enerji, Türkiye’deki arz fazlası ve düşük fiyat ortamının potansiyel etkilerini bertaraf etmek ve kârlılığını artırmak için Afrika’ya yöneldi. Şirket, Gana, Madagaskar ve Mali’de toplam 530 megavatlık garantili enerji satışı ve santral kurulumu anlaşmaları yaptı.

Aksa Enerji’den Afrika çıkarması

Kazancı Holding iştiraki olan Aksa Enerji, Türkiye’nin halka açık en bü­yük serbest enerji üreticisi. 17 enerji santrali ve 2 bin 200 megavatın (MW) üzerinde kurulu gücü ile Türkiye’nin enerji üretimine katkıda bulunuyor.

Şirket son yıllarda küresel ve ulu­sal ölçekteki risk ve fırsatları takip ederek stratejilerinde değişikliğe gitti. Türkiye’deki arz fazlası ve düşük fiyat ortamının potansiyel etkilerini berta­raf etmek ve kârlılığını artırmak için yurtdışına açılmaya başladı. KKTC’deki enerji santralinin ardından acil enerji ihtiyacı olan Afrika ülkelerine yöneldi. Bu çerçevede, Gana, Mada­gaskar ve Mali’de toplamda 530 MW’lik enerji satışı ve santral kurulu­muna yönelik yatırıma soyundu. Bu yatırımlar 2017 yılı içinde devreye alı­nacak.

 

YENİ ÜLKELER DE OLACAK

Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uy­gun, dışa açılma stratejileri doğrultu­sunda görüşmelerinin devam ettiği başka ülkelerin de olduğunu dile geti­riyor. Uygun, şunları söylüyor: “İmza­ladığımız kontratlar bir bakıma ‘Türki­ye’nin ihracatı olarak görülebilir. Çün­kü ülkeye ciddi bir döviz girdisi sağla­yacak. 370 MW kurulu güçteki Gana santralimizi 2017 yılı içerisinde pey­derpey devreye alacağız. Bu santralde üreteceğimiz enerji ile Gana’nın elek­trik ihtiyacının yaklaşık yüzde 22’sini karşılayacağız. 40 MW güçteki Mali santralimizi 2017 nin ilk yarısı içinde, 120 MW kurulu güçteki Madagaskar santralimizi ise 2017’nin ikinci yarısın­da devreye almayı hedefliyoruz.”

20l6’da kârlılığa odaklanarak tüm yatırımları hu doğrultuda gerçekleştir­diklerini belirten Cüneyt Uygun, “2017 yılında da şirketimiz global bir enerji şirketi olarak, kurulu gücünü yurtdışmda artırmaya devam edecek” diyor.

TÜRKİYE’DEN TESİS TAŞIYOR

Giderek artan talebin yanı sıra zengin enerji kaynaklarının bulunma­sı, Afrika’yı cazip bir yatırım merkezi yapıyor. Aksa Enerji, Afrika’nın her yerine elektrik ulaştırmayı hedefliyor. Şirket, Afrika’ya KKTC dışındaki elle­rinde bulunan UFO (Fuel oil yakıtlı enerji santrali) ekipmanlarına taşıya­rak enerji talebine hızlı çözüm üret­meyi planlıyor.

2017’de 12,4 TWh satış hacmi ve 3 milyar TL ciro hedeflediklerini belir­ten Cüneyt Uygun, şöyle devam edi­yor: “Yurtdışındaki dört santralimiz­den yaratılacak döviz bazında gelire ek olarak. Kıyıköy RKS ve İncesu HES de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ile dolar bazında satış yapmayı sürdü­recek. 2017 sonunda toplam faaliyet, vergi ve amortisman öncesi kârın (FVAÖK) yüzde 82 sinin döviz bazlı olacağını öngörüyoruz. Ayrıca alım ihaleleri çerçevesinde Bolu Göynük Termik Santrali 2017 yılında da TE- TAŞ’a enerji satışı yapmaya devam edecek.”

Kur riski azalacak

2017 yılında Aksa Enerji’nin 725 milyon TL FVAÖK yaratması hedefleniyor. Cüneyt Uygun, yaratılan FVAÖK un yüzde 82’sinin döviz bazlı olması nedeniyle kur risklerinin çok ciddi şekilde azalmasını beklediklerini dile getiriyor. Uygun, “Daha önce açıklanmış olan varlık satışlarımız ve döviz bazlı garantili satışlar yapacak olan santrallerimiz sayesinde, dokuz aylık mali tablolarımıza göre 6.7x olan Net Finansal Borç/FAVÖK çarpanının, 2017 yılı sonunda 3x seviyesinin altında gerçekleşmesi öngörülüyor” diyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ