Akıllı Gündem

Aksa Enerji Afrika’nın ardından yeni kıtalara açılıyor

Türkiye elektrik satışlarının yüzde 6’sını gerçekleştiren Aksa Enerji, bugün 16 enerji santraliyle sektörün en büyük oyuncularından biri. Yurt içindeki faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışında globalleşme yolculuğunu sürdürüyor. Aksa Enerji CO’su ve yönetim kurulu üyesi Cüneyt Uygun, “hem Afrika’da hem başka kıtalarda görüşmelerimiz devam ediyor. Bir Türk enerji şirketi olarak dünyanın her hangi bir yerinde enerji çözüm üretmek bizim için çok büyük bir değer” diyor.

Aksa Enerji Afrika’nın ardından yeni kıtalara açılıyor

Aksa Enerji, Türkiye elektrik satışlarının yüzde 6’smı karşılıyor. 16 enerji santrali ve 2 bin 200 MW’ın kurulu gücüyle Türkiye enerji piyasasında önemli bir rolü olan şirket, yurt dışında da büyüme konusunda iddialı. Aksa Enerji, globalleşme konusunda ilk adımını Gana Cumhuriyeti ile attı. Şirket Gana Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti ve Mali Cumhuriyeti ile yaptığı garantili enerji satışı ve santral kurulumu anlaşmalarının yanı sıra yurt dışındaki diğer yeni yatırım fırsatlarını da değerlendiriyor.

2017 yılında da globalleşme hedef doğrultusunda ilerlemeye devam edeceklerini belirten Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun, “Hâlihazırda hem Afrika’da hem başka kıtalarda görüşmelerimiz devam ediyor. Bir Türk enerji şirketi olarak dünyanın herhangi bir yerinde enerji ihtiyacına çözüm üretmek, elektrik gibi temel bir ihtiyaca cevap vermek ve istihdam sağlıyor olmak bizim için çok büyük bir değer” diyor.

Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun, Aksa Enerji’nin yeni planlarını ve globalleşme yolculuğunu Energy Business dergisine şöyle değerlendirdi.

Aksa Enerji hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kazancı Holding bünyesinde 1997 yılında kurulan Aksa Enerji, Türkiye’nin halka açık en büyük serbest enerji üreticisi. Son yıllarda odağım yurt dışına çeviren Aksa Enerji, KKTC’deki enerji santralinin ardından Afrika kıtasında başlattığı projeleriyle global bir enerji şirketine dönüşüyor. Aksa Enerji, Türkiye genelindeki enerji santralleriyle yılda yaklaşık 15 milyar KWsa elektrik satışı ile Türkiye elektrik satışlarının yüzde 6’sını karşılıyor. K.K.T.C.’nin elektrik enerjisi ihtiyacına da ülkede faaliyet gösteren santrali ile katkıda bulunuyor.

K.K.T.C’den sonra yurt dışında büyümeyi hedef edinen Aksa Enerji globalleşme adına ilk adımı 2015 yılında attı. Verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı anlayışım yurt dışına taşımak için harekete geçen Aksa Enerji’nin ilk hedefi Afrika oldu, bu kıtadaki 3 projesiyle Afrika’daki varlığını pekiştirdi. Aksa Enerji, Gana Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti ve Mali Cumhuriyeti ile yaptığı garantili enerji satışı ve santral kumlumu anlaşmalarının yanı sıra yurt dışındaki diğer yeni yatırım fırsatlarını da değerlendiriyor.

2010 yılında Aksa Enerji’nin yüzde 21,4 oranında hissesi, AKSEN koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. 2015 pli içerisinde Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dâhil olan 14 şirketten biri olan Aksa Enerji’nin hisseleri, ayrıca BIST 50 ve BIST 100 endekslerinde işlem görüyor.

Aksa Enerji’nin şu anki toplam kurulu gücü nedir? Devam eden projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aksa Enerji olarak 16 enerji santralimiz ve 2 bin 200 M W kumlu gücümüzle Türkiye’nin enerji üretimine katkıda bulunuyoruz. Afrika’da ise inşaatı devam eden ve 2017’de devreye girecek 3 ayrı projemiz devam ediyor. Globalleşme kararımız ile birlikte 2015 yılında ilk olarak Gana Cumhuriyeti Hükümeti ile 5 yıllık, ardından 2016 pli Ağustos ayında ise Madagaskar Cumhuriyeti ile 20 pllık garantili enerji satışı ve santral kurulumu anlaşmalarını imzaladık. Son olarak ise Mali Cumhuriyeti ile imzaladığımız 3 yıllık anlaşmayı kamuoyu ile paylaştık. Şubat ayı itibarıyla peyderpey devreye alacağımız Gana Santralimiz 370 MW, 2017 yılı ikinci yarısının başında devreye alacağımız Madagaskar Santralimiz 120 MW ve 2017 yılı ilk yarısında devreye alacağımız Mali Santralimiz ise 40 MW kurulu güce sahip olacak.

Aksa Enerji, globalleşme stratejisi ilgili bilgi verebilir misiniz?

Aksa Enerji olarak enerji santrallerimizi projeden ekipman tedariğine ve inşaatına kadar hep kendimiz yaptık. Bu konuda çok ciddi bir know-how’a sahibiz. Bu nedenle amacımız artık bu know-how’ı dünyanın herhangi bir yerindeki enerji ihtiyacına cevap vermek için kullanmak. Bu strateji doğrultusunda alanında çok uzman ve köklü bir ekibin öngörüleri sayesinde yurt içi ve yurt dışı fırsatları yakından takip eden şirketimiz, 2015 yılında yurt dışına açılma kararı aldı. Bu kararla birlikte amacımız küresel ve ulusal ölçekte risk ve fırsatları takip ederek, Türkiye’deki arz fazlası ve düşük fiyat ortamının potansiyel etkilerini bertaraf etmek ve karlılığı artırmak, dolar veya Euro cinsinden ciro yaratmak oldu.

Yatırım için neden ilk olarak Afrika seçildi?

Yaptığımız çalışmalar ve araştırmalar neticesinde ilk hedef olarak Afrika’yı belirledik. Temel bir ihtiyaç olan elektriğe Afrika kıtasındaki bazı ülkelerde ulaşım oldukça kısıtlı bir seviyede. Bu ülkelerin kendilerine ait kaynakları olduğu halde altyapı yetersizlikleri nedeniyle nüfuslarının büyük çoğunluğu kesintisiz elektriğe ulaşamıyor.

Bugün Gana’da 28 milyon kişi, Madagaskar’da 25 milyon kişi ve Mali’de ise 18 milyon kişi yaşıyor.

Bizi mutlu eden noktalardan biri, günün neredeyse yansını elektriksiz geçiren yerlere elektrik götürerek, insanların bu temel ihtiyacını karşılayabilmek olacak. Afrika’ya öncelik vermekle işimizin insani yanını daha da ön plana çıkartmış oluyoruz.

Ayrıca imzaladığımız anlaşmalar gereği, Gana ve Madagaskar Santrali ABD Doları cinsinden,

Mali Santrali ise Euro cinsinden ve yüksek kapasite kullanım oram ile enerji üretecek. Böylece Aksa Enerjinin döviz gelirleri ve kârlılığı artarak kur riski azalacak ve satış hacmi yükselecek.

Bir enerji firması olarak “sürdürülebilirlik” yaklaşımınız hakkında bilgi verir misiniz?

Aksa Enerji olarak ulusal ve küresel enerji trendlerini takip ederek herkes için sürdürülebilir ve katma değerli elektrik sağlama anlayışım benimsiyor ve sürdürülebilirlik odaklı enerji üretimini sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu odakla kurumsal yapı ve sürdürülebilirlik yönetimini güçlendirme yolunda ilerliyor ve daha kapsamlı bir bakış açısı geliştirmek için çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik için gerekli strateji, politika ve hedeflerin oluşturulmasında Kurumsal Yönetim İlkeleri ile birlikte şirketin karar, yönetim ve iş süreçlerine entegre edilmesini takip edebilmek amacıyla bir Sürdürülebilirlik Komitemiz bulunuyor.

Kurduğumuz bu komite ile sürdürülebilirlik çalışmalarımızı “Yönetimsel Yaklaşımımız”,

“Çevresel Sürdürülebilirlik”, “Çalışanlarımız”,

“Ar-Ge ve İnovasyon” ve “Toplumsal Sorumluluk” olmak üzere beş alanda topladık.

Kurumsal yönetim, iş sağlığı ve güvenliği, iklim değişikliği ve enerji verimliliği, çalışan memnuniyeti ile Ar-Ge ve inovasyon konuları ise bu beş alan altında ele alınarak yönetiliyor.

Global bir enerji şirketi olma yolunda hızla ilerlerken, sürdürülebilirlik stratej imiz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla Türkiye enerji sektörüne örnek olmayı ve bu alanda sektöre liderlik etmeyi hedefliyoruz. Enerji ihtiyacının ve şirketlere düşen sorumluluğun giderek arttığı günümüzde, Aksa Enerji olarak sorumluluklarımızın farkında olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz.

 

“FARKLI KITALARDA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

GLOBALLEŞME HEDEFİ 2017 yılında da geçen yıllarda başlattığımız globalleşme hedefimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Hâlihazırda hem Afrika’da hem başka kıtalarda görüşmelerimiz devam ediyor. Bir Türk enerji şirketi olarak dünyanın herhangi bir yerinde enerji ihtiyacına çözüm üretmek, elektrik gibi temel bir ihtiyaca cevap vermek ve istihdam sağlıyor olmak bizim için çok büyük bir değer.

EN GÜVENİLİR GÜÇ Bölgenin en güvenilir ve büyük gücü olmak için global bir enerji şirketine dönüşürken; yurdumuza döviz girdisi sağlayarak Türk ekonomisini destekleyeceğimiz için büyük memnuniyet duyuyoruz. Yaptığımız tüm bu yatırımlara ek olarak sosyal sorumluluk projelerimize de devam edeceğiz. Aksa Enerji Kurumsal İletişim ekibimiz 2016 yılında ilk adımını attığı “Enerji Atölyesi” projesiyle yıl içerisinde yeni okullara ve öğrencilere ulaşıp, onları enerji ve enerji çeşitliliği konusunda bilinçlendirmeye devam edecek.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ