Akıllı Gündem

Aklımızı okuyup anında gördüklerimizi yazıya döken cihaz geliştirildi

Bilim insanları anlık olarak aklımızı okuyup gördüklerini yüzde 90 doğrulukta metne döken bir cihaz geliştirdi. İşte bilim dünyasına damga vuracak buluşun detayları…

Aklımızı okuyup anında gördüklerimizi yazıya döken cihaz geliştirildi

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı çok konuşulacak ve tartışılacak bir buluşa imza attı. Bilim insanları düşünceleri yüzde 90 doğrulukla okuyan ve metne döken bir cihaz geliştirdi. Engelli ve konuşamayan insanlara yönelik geliştirilen buluş sayesinde bu insanlar düşüncelerini aktarabilecek.

Düşüncemizi okuyan cihazların ve yazılımların gelişimi, paralel olarak beyin dalgalarını algılayacak sensörlerin ve yapay zeka yazılımlarının gelişmesine bağlı. Anlık olarak aklımızı okuyabilme yeteneğine sahip cihaz, tüm okuduklarını da anında metine çeviriyor.

Araştırmacıların öncelikle amacı, konuşma veya hareket yetilerini kaybetmiş insanlara yardımcı olmak. Cihaz, bir cümle kurarken beynimizdeki sinyaller aracılığıyla telaffuz ettiğimiz ünlü ve ünsüz harfleri analiz ediyor, kaydediyor ve aktarıyor.

Diğer taraftan cihazın bir şeyi aktarabilmesi için o cümle ya da kelimeyi daha önce duymuş olmasına gerek yok. Yani bilmediği sinyalleri de kelimelere dökebiliyor. Araştırmanın ve ürünün baş mühendislerinden David Moses, Sun gazetesine, “Gerçek zamanlı olarak nöral sinyallerin cümlelere dökülmesi artık mümkün. Makine tarafından sergilenen performans ve genişleme kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda, konuşma protezleri için bir rol oynayacağını düşünüyoruz.” diyor.

Ancak eleştirmenler cihaz hakkındaki korkularını açıklamaktan da çekinmiyorlar. Çıkış noktası bir engeli ortadan kaldırmak olsa da amacından sapılan bir proje olursa, bazı problemler ortaya çıkabilir. Kaliforniya Üniversitesi’nde üretilen cihaz, Neural Engineering isimli dergide de yayınlandı.

Bilim kurgu filmleri ve hikayeleri, modern bilimin şekillenmesinde önemli bir role sahip. İşin diğer tarafından bu içeriklerin bizi yaşanacaklara hazırlamak üzere hazırlandıkları iddiaları da var. Siz hangisini tercih edersiniz bilemiyoruz ama bazı gelişmelerin insanı korku ve şüpheye sürüklediği de bir gerçek.

Kaynak: Webtekno

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ