Akıllı Gündem

Akkuyu Nükleer Santrali için düğmeye basıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreni için Beştepe’den düğmeye bastı

Akkuyu Nükleer Santrali için düğmeye basıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreni için Beştepe’den düğmeye bastı

Mersin’de inşa edilecek Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreni için Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Santralin ilk betonu, Beştepe ve Mersin’den eş zamanlı olarak basılan düğme ile döküldü. 

Temel atma töreni öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali’nin 2023 yılında devreye alınması ile Türkiye’nin nükleer enerji kullanan ülkeler arasına gireceğini ifade etti. 

Erdoğan, “Akkuyu tüm üniteleri ile devreye girdiğinde tek başına ülkemizin elektrik ihtiyacının  yüzde 10’unu karşılayabilecektir. Petrol, doğalgaz ve kömüre dayanan enerji sepetimizi daha sağlıklı hale getirmiş olacağız” diye konuştu. 

Rus lider Putin ise şunları söyledi:

“Bu proje son derece değerli ve önemlidir. Bu merasime sadece tanık olmuyor, Türkiye’nin nükleer iş sektörünü kuruyoruz. Yeni bir sektör oluşturuyoruz. Bu tamamen yeni bir dönem, yeni bir adım.

Rusya Federasyonu sektörde lider bir ülke. Ekonomik açıdan olumlu teknolojiler uygulanacak. Biz kendi sektörümüzde bu teknolojileri uyguluyoruz. Çevre dostu olacaktır.

Bilim ve teknoloji potansiyelini de artıracak. Hem ucuz hem de temiz elektrik enerjisini sağlayacak.

Özellikle Rus partnerler, aktif bir şekilde küçük ve orta ölçekli şirketleri teşvik etmek istiyor. 350’yi aşkın Türk şirketi potansiyel tedarikçi listesine dahil olmak istiyor.”

Akşam saatlerinde iki liderin Türkiye-Rusya işbirliği toplantısına katılması bekleniyor. Yarın ise Erdoğan, Putin ve Ruhani Suriye konulu zirvede bir araya gelecek.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ