Akıllı Gündem

Akıllı telefon kullanımı hem sürücüleri hem yayaları tehdit ediyor

Akıllı telefon kullanımı hem sürücüleri hem yayaları tehdit ediyor

Sigorta şirketi State Farm bir anket gerçekleştirdi ve sonuçlara göre 2009 yılından daha vahim bir manzarayla karşı karşıyayız. Örneğin 2009’da şimdiye göre daha çok insan araba sürerken kulaklık kullanıyordu. Ama aynı yıl araba sürerken mesaj yazdığını kabul eden sürücü sayısı %36 idi. State Farm’ın anketine göre %48 oranında sürücü eğer kazaya sebep verecekse yolda duruyor ve öyle mesaj yazıyor. %42’si de ceza almaktan korktuğu için duruyor. %36’si eğer polis onları gözetlerse duracağını söylüyor.

ABD’de 46 eyalette sürücülerin mesaj yazmasını yasaklayan yasalar var. 14 eyalette araba sürerken akıllı telefonu elinde tutmayı yasaklayan yasalar var. 38 eyalet ise bunu kısmen yasaklıyor. Polisler, eğer bir kazaya akıllı telefon kullanımı karıştıysa bazı özel cihazlar kullanıp lokasyon belirliyor ve iPhone kullanan sürücüyü kenara çekiyor. Araba sürerken akıllı telefon kullanmak çok zararlı. Akıllı telefona bakarak yürümek de öyle. Böyle insanların %75’i, kendilerinin değil de diğer insanların telefonları yüzünden böyle dikkati dağılmış şekilde yürüdüğünü belirtiyor.

Ortopedik Cerrahlar Amerikan Akademisi’nden bir sözcüye göre, yapılan bir anket sonucunda yürüyen insanların %90’ı yürürken telefonları yüzünden dikkati dağılıyor. %64’ü bu insanların çevrede olanlara ilgisini yitirdğini düşünüyor. Sadece %38’i kendilerinin bu ilgiyi kaybettiğini belirtiyor. Yayaların %60’ı telefon kullanıyor. Daha güvenli bir deneyim için bu insanların telefonlarını kaldırıp önlerinde ne var, nereye yürüyorlar bununla ilgilenmeleri gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ